Церква святих Володимира і Ольги (УАПЦ) (2001 р.)
19.10.2014
За ініціативи митрофорного протоієрея о. Михайла Романишина (6. 05. 1940 р. – 3. 04. 2005 р.) та групи однодумців у 1991 р. у Винниках розпочалося будівництво храму УАПЦ Св. Володимира і Ольги. Автори проекту – архітектор М. Шпак, інженер – конструктор М. Шевчук та митець – кераміст, заслужений діяч мистецтв Тарас Левків. Архітектура – мурований хрестово-купольний храм із сімома куполами, дзвіниця надбрамна, триярусна.

Продовжив справу будівництва й оздоблення храму протоієрей о. Василь Петрик. 29 липня 2001 р. відбулося освячення новозбудованого храму.

Коротка історія будівництва та становлення храму. Голова будівництва — Тарас Левків послідовно розробляв всі креслення і намічав хід робіт. Для стін було завезено 900 тис. шт. цегли. Велику допомогу надав тодішній директор тютюнової фабрики п. Євген Хомик. 1994 р. з появою баштового крана будівництво пожвавилось. Велику допомогу в конструктивних розрахунках надавав інженер-конструктор п. Богдан Максимович.

Всі елементи арок та куполів виготовлялись на спеціальних майданчиках на землі з наступним монтажем у відповідних місцях. Цей спосіб економив час і гарантував якість робіт. Паралельно із будівництвом проводилась активна робота з проектування інтер’єру. Над здійсненням окремих елементів активну участь брали студенти-дипломники Львівського державного коледжу декоративного та ужиткового мистецтва ім.І.Труша. Так відділом художньої обробки дерева було виготовлено пристіл, ківот, тетрапод, енелої та ін. Відділом художнього металу було зроблено балконну решітку, два привхідних світильники-ангели, елементи балюстради на хорах. Художній текстиль збагатив храм хоругвами святих Володимира і Ольги, Ісуса Христа і Богородиці, Плащаницею, тканими накриттями на пристіл, тетрапод, енелої. Дипломник Академії мистецтв виготовив семисвічник. Окрім того, брали участь у роботах і професійні художники.

Вітраж проектували і виконували брати Тарнавські, запри стольну ікону-мозаїку проектував Кость Маркович. Ікони до престолу та жертовника намалював Анатолій Юхимчук. Хрести на куполах проектував Тарас Левків. Позолоту підхрестових яблук та семисвічника здійснив художник-реставратор вищої категорії Ярослав Мовчан. Жертовник спроектував Лев Левків та виготовив його разом з художником Василем Хомиком. Проект іконостасу зробив Володимир Іванишин. Багато цінних порад надавав Патріарх Димитрій. Коштом громадянина США Ярослава-Джері Куца підприємством «Львівсвітло» виготовлено центральний павук (панікадило).

Дзвіниця зведена за проектом архітектора Володимира Смереки. А дзвін до неї подарував громадянин Німеччини Михайло Притула.

На кошти родин-вихідців із Винник, які проживають у Києві, було придбано великий дзвін на півтонни, середній дзвін на 240 кг. Горне місце із запрестольною іконою спонсорувала родина Богдана Лаврушка. Жертовник подарувала родина Петра Герасима, Плащаницю Успіня Пресвятої Богородиці – дарунок родини Богдана Москаля.

Значні пожертви вносив бізнесмен Григорій Козловський та багато інших.

Історія парафії. Перший комітет УАПЦ у Винниках очолив Ігор Маркевич (1990-1995 рр.). З 1995 р. церковний комітет очолив Лев Притула.

14 серпня 1998 р. — посвята хрестів на церкві Св. Володимира та Ольги. Посвяту здійснив Патріарх Димитрій разом з владикою Макарієм, о. Михайлом Романишином, о. Василієм Петриком (с. Голоско), о. Миколою Кавчаком (Церква св. Петра і Павла, м. Львів).

З 18 січня 1999 р. — о. Василій Петрик парох у Винниках.

29 липня 2001 р. — освячення Церкви Св. Володимира і Ольги (УАПЦ).

3 квітня 2005 р. — помер митрофорний протоієрей о. Михайло Романишин (УАПЦ) — багатолітній парох у Винниках (з 1985 р.).

28 липня 2011 р. — святкування 10-го ювілею храму рівноапостольних святих Володимира і Ольги (УАПЦ). Під час Богослужіння владика Макарій посвятив у сан диякона Андрія Петрика.

25 серпня 2013 р. — приїзд Предстоятеля УАПЦ, Блаженнійшого Мефодія, митрополита Київського і всієї України (у рамках святкування 1025-ліття хрещення Руси-України).

2 липня 2014 р. — освячено наріжний камінь під будівництво храму святого Миколая Української автокефальної православної церкви (вул.Сахарова).

Кожного Старого нового року 14 січня в храмі відбувається фестиваль дитячої різдвяної коляди під назвою «Різдвяна зірка» за участю дитячих колективів з інших парафій та дитячих хорів із будинків культури та музичних шкіл м.Львова.

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА. Романишин Михайло (6 травня 1940 р. с. Станимир Перемишлянський район Львівська обл. – 3 квітня 2005 р. м. Винники) — багатолітній парох у Винниках. Навчався у Загорській семінарії. З дружиною, уродженкою Золочівщини, за освітою педагогом, виховав чотирьох синів. Працював у с. Дуліби Жидачівського району, у Ходорові, в Отиневичах, у Гусятині (разом 15 р.). З 1985 р. у Винниках. У 1989 р. проголосив у Винниках УАПЦ. Вирішив проблему відправ Літургій двома конфесіями в одному храмі (угода про черговість відправ). Був ініціатором і натхненником будівництва храму Св. Володимира і Ольги (УАПЦ).

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка

Фото: Олег Панас

Читайте також:
Коментарі
avatar