«Земля перетвориться на величезний мозок». Як Нікола Тесла передбачив наш світ
20.05.2016

Нікола Тесла

У 1926 році журнал Collier’s опублікував бесіду з винахідником Ніколою Тесла. Зміст бесіди на ті часи був шокуючим - та й зараз досить цікавий.

Життя бджіл стане правилом для людської раси, говорить знаменитий вчений Нікола Тесла. Нлети літатимуть в небесах, керовані без участі людей - по радіо. Ми будемо спілкуватися миттєво за допомогою простих кишенькових пристроїв. Самі енергії будуть передаватися на великі відстані без проводів. Землетруси будуть відбуватися все частіше. І до деяких з цих вражаючих подій залишилося недовго, каже Тесла.

Ніколі Теслі 68 років. Він тихо сидить в своєму кабінеті, вивчаючи світ, який міняв своїми руками, і передбачав інші зміни, які неминуче стануться завдяки прогресу людства. Тесла - високий, худий, аскетичний чоловік, який носить темне і розглядає світ спокійними, глибоко посадженими очима. Він може дозволити собі розкіш, але живе скромно і з вражаючою ретельністю підбирає свою дієту. Він не п'є нічого, крім води і молока, і не курив тютюн з юності.

Він інженер, винахідник, а крім того ще й філософ. І незважаючи на свою одержимість практичним застосуванням всього того, що обдарований розум може витягти з книг, він ніколи не забував про драми людського життя.Через п'ятдесят років, каже він, світ буде відрізнятися від того, що ми бачимо зараз, набагато більше, ніж наш нинішній світ - від того, що ми бачили півстоліття тому.

Тесла приїхав в Америку, коли він був ще малий, і його технічний геній швидко визнали. Завдяки своїм революційним електричним пристроям він заробив грошей і збудував кілька фабрик - спочатку в Нью-Йорку, потім в Колорадо і на Лонг-Айленді - де почав проводити свої незліченні експерименти, що призвели до різноманітних важливих (і не дуже) досягненнь електричної науки.

«З моменту появи бездротових систем, - говорить він, - я зрозумів, що це нове мистецтво принесе людству більше, ніж будь-яке інше наукове відкриття, тому що воно фактично знищує відстані. Більшість лих, від яких страждає людство, викликані колосальними розмірами земної кулі і нездатністю націй і людей вступати в близькі контакти ».

Бездротова передача дозволить домогтися цих близьких контактів завдяки транспортації інтелекту, наших тіл, матеріалів і енергії.

«Весь світ перетвориться на величезний мозок. Ми зможемо спілкуватися один з одним практично миттєво, незважаючи на відстані. Більш того, за допомогою телебачення і телефону ми зможемо бачити і чути один одного так само прекрасно, як якщо б ми сиділи лицем до лиця, незважаючи на дистанції в тисячі миль; і пристрої, які дозволять нам це зробити, будуть разюче простими в порівнянні з нашими сьогоднішніми телефонами. Людина зможе носити такий пристрій в кишені. Ми зможемо спостерігати і слухати події - інавгурацію президента, спортивний чемпіонат, землетруси, або битви - як ніби ми знаходимося там ».

«Коли бездротова передача енергії буде комерціалізувати, відбудеться революція. Ми вже передавали кінофільми по бездротовому зв'язку на короткі відстані. Але потім - всього через кілька років - відстань буде не обмежена. Зображення вже зараз передають по дротах, за допомогою телеграфу. Але коли бездротова передача енергії стане масовою, всі ці методи здадуться такими ж примітивними, як паровий локомотив в порівнянні з електропоїздом».

Межі будуть знищені

Всі залізні дороги будуть електрифіковані, а парові локомотиви залишаться в музеях. З'являться літаючі машини, які не несуть на борту палива і будуть вільні від всіх обмежень сьогоднішніх аеропланів і дирижаблів. Ми зможемо добиратися з Нью-Йорка в Європу за кілька годин.

Міжнародні кордони будуть здебільшого знищені, почнеться уніфікація і гармонізація різних рас, що населяють землю. Бездротові технології гармонізують інтереси різних країн, забезпечать розуміння замість розбіжностей. Сучасні системи влади втратять актуальності.

Тесла передбачає величезні зміни в повсякденному житті. Ми зможемо друкувати щоденну газету будинку по бездротовому зв'язку щоранку. Управління будинком - опалення, освітлення, механіка - будуть проводитися автоматично.

«Я передбачаю появу літаючих машин розміром з автомобіль, і я вважаю, що пан Форд зробить великий внесок у цю справу. Проблема паркування автомобілів і будівництва доріг буде вирішена. У наших містах з'являться вежі-парковки, і дороги, або будуть розширені зважаючи на необхідність, або зовсім виявляться непотрібними, коли цивілізація змінить колеса на крила». А запаси тепла нашої планети - про яких говорять часті вулканічні виверження - будуть задіяні в промислових цілях.

Однією з головних змін майбутнього Тесла вважає зміну становища жінок. «Навіть людині без соціологічної освіти ясно, що в світ прийшло нове ставлення до статевої дискримінації. Боротьба жінок за рівність призведе до створення нового статевого порядку, в якому жінка займе чільну роль».

«Жінки доб'ються рівності, а потім і верховенства не завдяки примітивної фізичної імітації чоловіків, а завдяки пробудженню інтелекту. З самого початку історії підпорядкованість жінок приводила до часткової атрофії розумових якостей, якими, як ми тепер знаємо, жіноча стать наділена не в меншій мірі, ніж чоловіча».

Королева - центр життя

«Жіночий розум продемонстрував здатність до всіх інтелектуальних досягнень, на які здатні чоловіки, і ця здатність буде розширена. Середня жінка буде не менше, а потім і більш освічена, ніж середній чоловік. Жінки будуть ігнорувати минуле і вразять цивілізацію своїм прогресом».

«Поступове освоєння жінками лідерства і нових областей діяльності притупить жіночу чутливість, придушить материнський інстинкт. Шлюб і материнство, можливо, почнуть викликати огиду, і людська цивілізація все більше стане наближатися до досконалої цивілізації бджіл».

Принцип, який головує в економіці бджіл - найбільш організована і інтелектуально координована форма нераціональної тваринного життя - це інстинкт безсмертя, який замінює материнство божественним. Королева - центр бджолиної життя. Вона панує в вулику - і не по праву спадщини, а тому, що вона - лоно цієї комашиної раси.

Стерилізація раси

Бджолиний вулик заснований на величезних, позбавлених статі арміях працівників, чия єдина мета і щастя в житті - наполеглива праця. Це ідеал соціалізованго, кооперативного життя. Далі, у вулику є жіночі особини, яких зберігають на випадок, якщо бджоломатка розчаровує вулик. І є трутні, яких небагато і яких терплять лише тому, що вони необхідні для запліднення матки. Тільки найсильніший з них досягає цього моменту - і потім гине. А матка повертається у вулик, несучи з собою десятки тисяч яєць, майбутнє бджолине місто, і починає новий цикл відтворення.

Уява відмовляється визнати, що така перспектива можлива і для людства. Але якщо замислитися над тим, як інстинкт людства до безсмертя своєї раси панує над нашим життям, то чому б не припустити, що завдяки інтелектуальному прориву жінок цей інстинкт нарешті висловить себе за зразком бджіл? Зрозуміло, знадобляться багато століть, щоб змінити звички і звичаї людей, які стоять на заваді цієї простої і науково організованої цивілізації.

Але ми вже бачимо, як це починається в Сполучених штатах. У Вісконсині за законом потрібна стерилізація злочинців і дошлюбне обстеження чоловіків. Залишається лише чекати і замислюватися, що ж стане можливим, коли вчені, нарешті, скажуть своє слово.


Читайте також:
Коментарі
avatar