Дежавю - нейрофізіологічна аномалія у формуванні людського мозку
30.05.2012
Винники PlusДослідники з Університету Масаріка (Чехія) зуміли зв'язати феномен дежавю з індивідуальними анатомічними особливостями людського мозку.

Дежавю можна коротко описати як ілюзію вже баченого: людина відчуває, що це з нею вже відбувалося, хоча в минулому нічого подібного не було.

Феномен дежавю широко поширений, за статистикою, від 60 до 80 відсотків здорових людей хоч раз у житті відчували почуття «вже баченого». Тут слід сказати, що нейрофізіологічні дослідження дежавю, звичайно, проводилися, і було встановлено, що це відчуття можна викликати, стимулюючи гіпокамп, центр пам'яті. Але всі подібні експерименти виконувалися на людях, яким з тієї чи іншої причини довелося пережити операцію на мозку — тобто на хворих. І у зв'язку з цим, виникало питання, чи точно дежавю у звичайних здорових людей з'являється з тих же причин, що і у хворих, у яких не все гаразд з неврологією.

Дослідники запросили взяти участь в експерименті 113 людей, абсолютно здорових і відрізнялися вони тільки за схильністю до дежавю: у одних це почуття виникало часто, в інших рідше, треті взагалі не знають, що це. Всі вони, зрозуміло, пройшли через МРТ. Учасникам експерименту оцінили кількість і розподіл сірої речовини у мозку. Вченим вдалося виявити невеликі структури у середній частині тім'яної частки кори, що мали стосунок до гіппокампу. Розмір структур був обернено пропорційний досвіду дежавю: чим частіше людина відчувала почуття вже баченого, тим меншими були ці структури.

Інакше кажучи, вчені підтвердили здогадку, що в основі дежавю лежить якась нейрофізіологічна аномалія.
Джерело: http://vinnikiplus.in.ua/
 Джерело: news.dt.ua, фото: x-fails.com

Читайте також:
Коментарі
avatar