Викиди в атмосферу сприяють росту рослинності
09.06.2013
Діоксид вуглецю, вироблений в результаті людської діяльності, стимулює фотосинтез і сприяє озелененню поверхні Землі. Це аксіома.

Але тільки зараз вперше вдалося доказати, що збільшення рослинного покриву відбулося завдяки саме цьому ефекту, а не з іншим причинам. Втім, як і раніше не дуже ясно, чи зможе флора обернути назад негативні наслідки глобального потепління, наприклад, наступ пустель.

Супутникові спостереження і раніше давали зрозуміти, що рослинності на планеті стало більше, але розібратися в причинах цього явища не так-то легко. Підвищення температури і збільшення опадів могли вплинути нарівні із зростанням атмосферної концентрації вуглекислого газу, який допомагає рослинам ефективніше використовувати воду.

Щоб зрозуміти роль у всьому цьому CO2, Рендалл Донохью з Державного об'єднання наукових і прикладних досліджень Австралії поспостерігав за рослинністю на краях пустель в Австралії, Південній Африці, на південному заході США, у Північній Африці, на Близькому Сході і в Середній Азії. У цих областях є і тепло, і сонячне світло, але не вистачає хороших дощів, тому коливання рослинного покриву повинне ставати результатом змін або кількості опадів, або рівня вуглекислого газу, або того й іншого.

Якби рівень CO2 залишався постійним, то й кількість рослинності на одиницю опадів не повинно було змінюватися. Однак з'ясувалося, що з 1982 по 2010 рік цей показник у цих регіонах виріс на 11% - відповідно до збільшення концентрації вуглекислого газу.

За словами пана Донохью, це найрішучішим чином підтримує думку про те, що зростанню зелені сприяв діоксид вуглецю. Дослідження, присвячені зміні клімату, передбачають, що багато посушливі райони стануть ще сухішими, а деякі пустелі розширять свої межі.

Втім, поспішати з подібними прогнозами не варто. Але немає впевненості і в зворотному - в тому, що ефект озеленення зачепить найпосушливіші регіони світу.

Бет Ньюінгем з Університету Айдахо (США) нещодавно опублікувала результати 10-річного експерименту з теплицями в пустелі Мохаве в штаті Невада. При закачуванні в парники додаткового CO2 стійкого збільшення біомаси не відбулося.

«Неправильно думати, що всі пустелі реагують однаково, - цитує Компьюлента її. - Але для будь-якої реакції необхідна достатня кількість води».

Так чи інакше, але збільшення рослинного покриву обов'язково викличе ланцюгову реакцію, вважає пан Донохью: посиляться опади, зміниться рівень води в річках, якимось чином все це позначиться і на лісових пожежах.

Крім того, посилиться поглинання CO2, що теоретично здатне заглушити глобальне потепління. Пан Донохью не наважується робити прогнози щодо подальшого зростання рослинності. Можливо, і йому хочеться вірити, майбутнє буде більш зеленим і благополучним, ніж передбачають кліматичні моделі.
Джерело: http://vinnikiplus.in.ua/
Фото: http://geografica.net.ua/

Читайте також:
Коментарі
avatar