Археологи знайшли під водою "родича" Антлантиди
16.06.2013
Стародавній Геракліон був прихований з поверхні землі землетрусом на кілька тисячоліть. Його відкриття здивувало вчених. І хоча Геракліон "не" Атлантида (легенда про Атлантиду набагато старша), їх історії дуже схожі.

Втрачене місто було виявлене під водою через 1200 років. Головний морський порт в гирлі Нілу, Геракліон був невеликим, але процвітаючим містом. Його жителі завдяки контактам з іноземними купцями і моряками, які часто відвідували місто по дорозі в Єгипет, були освіченими людьми з широким кругозором. Головний храм міста був присвячений богу Амону.

Але в мить ока Геракліон зник. У першому столітті до н.е. стався сильний землетрус, який зрівняв із землею будинки, потопив кораблі в гавані, вбив більшість жителів міста, змусивши інших рятуватися втечею і залишати все цінне майно.

Протягом двох тисячоліть руїни міста, приховані від сторонніх очей наносами мулу і десятьма метрами води, лежали в 3 кілометрах від узбережжя Олександрії в бухті Абукир.

Але минулого літа французький археолог Франк Годьо оголосив, що він виявив останки міста, які, на його думку, відносяться до Геракліон: чорну гранітну плиту або стелу, на якій написано слово "Геракліон". Останки десяти кораблів у колишній гавані, а також тисячі інших предметів, включаючи коштовності, монети, вази та особисті речі. Підняття артефактів тривало мало не по сьогодні. Археологи дося знаходять рештки затонілого міста.

Хоча сучасним ученим про це місто мало що відомо, його знав весь стародавній світ. Грецький історик Діодор писав, що Геракл, син Зевса, перегородив Ніл і тим самим врятував життя людей, що знаходилися на берегах річки.

У подяку людям, які спорудили храм його імені і назвали на його честь місто. Інший грецький історик Геродот, стверджував, що Єлена Прекрасна та її коханий Паріс бігли в Геракліон, рятуючись від гніву чоловіка Єлени Менелая. Але їх змусив повернутися Тоніс, страж воріт Нілу.

Трохи інакше розповідає про ці події грецький історик VI ст. Стесіхор. Він каже, що греки були введені в оману богами з приводу місцезнаходження Єлени Прекрасної для того, щоб за допомогою війни скоротити населення Трої. Насправді, вважає Стесіхор, під час Троянської війни Єлена перебувала в Геракліоні.

Напис на підставі стели засвідчує, що ця плита повинна була бути споруджена в "Гераклеоне-Троніс (Herakleion-Thonis)". Це перший доказ того, що виявлене місто є напівміфічним Геракліоном.

Археолог Франк Годьо не знайшов доказів перебування тут Єлени Прекрасної. Але його відкриття представляється фантастичним. Одним з перших був знайдений великий храм Геракліона.

Залишки товстих кам'яних стін вказують на кордон його території. Поруч із зруйнованими стінами археологи знайшли три величезних статуї з рожевого граніту, які ймовірно були повалені в наслідок землетрусу. Дві статуї зображують досі невідомого фараона і його дружину. Третя статую - Хапі, єгипетського бога розливу Нілу.

Усередині храму знаходиться монументальна гробниця з рожевого граніту, покрита ієрогліфами. Її верхня частина до цих пір представляє труднощі для прочитання, однак попередній переклад текстів, поміщених на нижніх частинах показує, що це, безсумнівно, храм Геракліона. Ряд вчених, в тому числі Манфред Клаусс з Франкфуртського університету, вважає, що остаточна розшифровка написів на гробниці дасть ще більше.

Група Годьо також знайшла місце, де розташовувалася гавань Геракліона, в якій зараз знаходяться уламки принаймні 10 кораблів, звалених в купу. Це дозволяє припустити, що вони загинули від хвилі, викликаної землетрусом.

Скрізь, де дослідники оглядали підводне місто, вони знаходили різноманітні предмети. Всі вони датуються періодом від І століття до н.е. і раніше. Більшість з них - у хорошому стані, незважаючи на перебування під водою впродовж 2 тисяч років.

Серед знахідок - золоті сережки, браслети, шпильки, кільця, гребені, красивий грецький кубок, покритий глазур'ю, курильниця для ароматичних речовин, сотні монет, інформує Ре-актор. У всіх у них тільки злегка подряпана поверхня. І це тільки початок - основні розкопки (якщо це поняття може бути застосоване до археологічної роботі під водою) - попереду.
Джерело: http://www.expres.ua/

Читайте також:
Коментарі
avatar