Вченим вперше в історії вдалося виростити донорську печінку
06.07.2013
Японські дослідники добилися великого успіху: вперше в світі за допомогою стволових клітин отримана майже точну зменшену копію печінки. Оптимісти вважають, що використовувати цей метод для вирощування органів для пересадки можна буде років через 10.

Всього 2 місяці тому повідомлення вчених з американської компанії Organovo Holdings, Inc про те, що їм за допомогою 3D принтера вдалося надрукувати частково функціонуючу печінкову тканину завтовшки всього 500 мікрон, було сприйнято світовою науковою громадськістю як велике досягнення.

На цьому тлі майже фантастичним виглядає звістка, що прийшло з Країни висхідного сонця: японські вчені змогли виростити тривимірну копію печінки, яка хоча і є меншою реального органу в десятки разів, проте володіє майже всіма функціями «дорослої» печінки.

Дослідники з університету міста Йокогама (Yokohama City University) створили суміш з трьох видів стовбурових клітин і в результаті отримали об'ємний живий орган.

Після імплантації вирощеної в лабораторії печінки мишам орган, «підключений» до кровоносної системи гризунів, став рости і почав виконувати функції характерні для печінки -- детоксикацію і вироблення специфічних білків.

Досі вченим вдавалося вирощувати окремі органи (трахею, вушну раковину) тільки використовуючи спеціальні каркаси з хрящової тканини. Натомість в Японії печінка сформувалася самостійно в результаті злагодженої роботи стовбурових клітин, які координували свої дії між собою за допомогою хімічних сигналів.

Пересадка кількох таких «печінок» мишам з штучно викликаною відмовою печінки призводила до значного збільшення виживаності тварин - нові органи швидко приступали до виконання своїх функцій.

Деякі експерти вважають, що не пізніше ніж через 10 років цей метод буде застосовуватися і в «людській» медицині, що дозволить значною мірою вирішити проблему дефіциту донорських органів.

Джерело: http://www.expres.ua/

Читайте також:
Коментарі
avatar