Святий Максиміліан Марія Кольбе і Винники
24.12.2014
У сакральному відношенні Винники унікальне містечко, адже його історія пов'язана з життям двох святих РКЦ - Юзефом Фльорком  (уродженцем Винник) і Максиміліаном Марією Кольбе.

Максиміліан Марія Кольбе (8 січня 1894 р., Здунська Воля, Польща — 14 серпня 1941 р., Аушвіц, Польща) — польський святий францисканець новітнього періоду, загинув у концтаборі, добровільно пішовши на смерть заради незнайомої йому людини.

У 1907 р. Кольбе і його старший брат Франтішек вирішили вступити до Францисканського ордену. Вони звернулися у францисканську канцелярію, що знаходилася у Львові на вул. Францисканській (теперішня вул. Просвіти, що знаходиться між вул. В. Винниченка та вул. В. Короленка). У 1910 р. Раймунд отримав чернече вбрання, роком пізніше дав перші обітниці, прийнявши при цьому ім'я Максиміліан. У 1912 р. Максиміліана Марію Кольбе відрядили на навчання до Риму. У 1914 р. він приніс довічні обітниці і обрав ім'я Максиміліан Марія, бажаючи підкреслити своє глибоке шанування Пресвятої Богородиці.

Навчаючись у францисканській семінарії у Львові, а пізніше будучи послушником у монастирі в отців францисканців, Максиміліан Кольбе протягом 1907— 1912 рр. неодноразово перебував у Винниках та Чишках.

У Чишках в цей час знаходився францисканський монастир (ще 15 травня 1456 р. львівський хорунжий Ю. Струмило з Димошина записав монахам-францисканцям у Львові своє с. Чишки зі солтиством та монастирем).

Отець Кольбе помер 14 серпня 1941 р., вбитий нацистами уколом з отрутою, як один із останніх в’язнів, замкнений в камері голоду.

У 1971 р. Папа Римський Павло VI зарахував Максиміліана Марію Кольбе до лику блaженних. 10 жовтня 1982 р. Папа Іван-Павло II у присутності Франтішека Гаєвнічека в урочистій обстановці під оплески 200 000 віруючих офіційно зарахував Максиміліана Кольбе до лику святих мучеників. Святий Максиміліан — один з десяти святих мучеників XX ст., на честь яких у Вестмінстерському абатстві в Лондоні були споруджені статуї. У літургійному календарі Римо-Католицької Церкви 14 серпня є днем пам'яті святого Максиміліана Марії Кольбе.

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка

На фото скульптура Максиміліана Кольбе на будівлі костьолу в Мушині (Польща), джерело: Вiкіпедія


Читайте також:
Коментарі
avatar