Вшановуємо Ювіляра! Мирону Кипріяну - 80!
14.08.2010 15:03

Саме слова, винесені в заголовок цього матеріалу, звучали з вуст найвідоміших митців України під час вшанування з нагоди 80-річного ювілею нашого славного земляка, головного сценографа Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької, лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка, заслуженого діяча мистецтв України Мирона Кипріяна.

Мирону Кипріяну - 80!Серед тих, хто прийшов привітати ювіляра 27 липня в приміщення Національного музею імені митрополита Андрея Шептицького, були Герой України, багаторічний директор Львівської картинної галереї Борис Возницький, директор Львівського оперного театру Тадей Едер, директор та головний режисер театру ім.М.Заньковецької, відповідно Андрій Мацяк і Федір Стригун, заступник голови облдержадміністрації Мирон Янків, заступник міського голови Львова з гуманітарних питань Василь Косів, професор, Народний художник України Іван Самотос, керівники творчих спілок, друзі й колеги.

Про видатну роль ювіляра в творенні культурного середовища в Україні и світі говорили всі присутні на святі. Адже Мирон Кипріян давно став тим еталоном, на якого рівняються найталановитіші и найвідоміші художники сучасності, які мають дотичність до театру. За понад піввікову творчу працю в театрі Ім.М.Заньковецької він створив сотні шедеврів, по-новому прочитавши безсмертні твори класиків і надавши їхнім творінням своє бачення того, як донести все найкраще до глядача через сценографію.

 Як зазначив Федір Стригун, саме погляд Мирона Кипріяна зіграв вирішальну роль у розв'язанні складних творчих питань під час постановки вистави „Украдене  щастя"  за  твором  Івана Франка. Саме його задум, його розв'язання стали еталоном під час постановок цієї вистави іншими театрами України. А таких творів і вистав за період своєї діяльності Мирон Кипріян створив дуже багато. Можливо, саме тому Господь і вибрав його серед інших, надавши можливість одночасно жити й творити. Хоча задумів Бога ми ніколи знати не будемо, як ніколи не дізнаємося й про критерії геніальності тієї' чи іншої особи. Бо ж відомо, що Всевишній кожній людині, яка з'являється на нашій планеті, обов'язково дає якийсь талант. Але не кожний зуміє використати цей, даний йому особисто Богом, дар!

 Мирон Кипріян використав, перетворив задум Всевишнього щодо його долі у прекрасні твори мистецтва, пропагуючи правду Божу^ славу Божу своєю творчістю серед людей. І ми ніколи не дізнаємося, чого ж більше в сутності Мирона Кипріяна — геніальності чи працелюбності, бо він живе й творить^ творить і живе! Кожну мить, відведену йому Всевишнім, він використав із користю для Бога й людей: не дармував, не запишався, не „відпочивав на лаврах", а тяжко працював. Талант Мирона Кипріяна, як зазначали присутні, яскраво засяяв не лише на просторах України й колишнього СРСР. Його творчість виявилася настільки потужною, що стала помітною и крізь так звану „залізну завісу в країнах демократії, вільного світу. Саме тому Мирон Кипріян отримав можливість ознайомитися з життям людей в багатьох країнах світу, його цікавили всі процеси, що відбувалися в Америці, Іспанії, Франції. Про перебування в цих провідних країнах світу залишилися прекрасні картини. Як і залишилися лише на його картинах замки Західної України, що колись тут стояли протягом віків, та в останні роки були повністю знищені: які через бої другої світової війни, які через людські невігластво й байдужість... Саме вишуканість і краса замків і палаців Західної України, які колись тут стояли, стала провідною темою в роботах Майстра. За спогадами й старими фотографіями Мирон Кипріян доніс до нас красу цих споруд минулого. На виставці, яка відбулася після вшанування ювіляра, присутні мали змогу оглянути ці картини.

„Мені дуже шкода, що наше суспільство не спромоглося зберегти все це надбання для майбутніх поколінь, — розповідав Мирон Кипріян. — А ця вся краса могла й далі служити людям. Саме тому я категорично проти воєн, конфліктів, революцій. Треба підтримувати мир і демократію, тоді всім житиметься добре..."

Не забули привітати свого славного земляка цього дня й винниківчани. Були серед них представники „Винниківського Вісника", Винниківського історико-краєзнавчого музею, школи мистецтв, колишні сусіди.

Володимир ГАВРИЛІВ

Винники Plus  за матеріалами газети "Винниківський вісник"

Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій.  У разі передруку матеріалів посилання на  "Винники Plus" обов'язкове.

Теги: Мирон Кипріян, ювілей, Винники


Читайте також:
Коментарі
avatar