Історико-краєзнавчий музей запрошує у виставковий зал (ФОТО)
13.06.2012 15:29
Історико-краєзнавчий музей м.Винники запрошує відвідати виставковий зал по вул. Івасюка, де експонується виставка присвячена 170-літтю Церкви Воскресіння Господнього у Винниках та виставка, присвячена пам’яті Юліана та Андрія Дорошів.

Перша згадка про церкву у с. Винники датована 1515 р. і проходить з податкового реєстру. На жаль, немає жодних відомостей про її вигляд і час побудови. Згідно з описом о. М. Шадурського від 3 лютого 1765 р., винниківська церква була збудована з соснового гибльованого дерева, на дубових підвалинах, вкрита гонтами. Над її навою здіймався один чотирибічний верх.

На початку ХІХ ст. церква була в аварійному стані, а тому в 1810 р. виготовили проект нового мурованого храму та почали його будівництво. Щоправда, у зв’язку з австрійсько-французькою війною 1813 р., спорудження храму призупинили. У 1815 р. розібрали стару дерев’яну дзвіницю.

Лише у 1816 р. митрополит Михайло Левицький зобов’язав громаду продовжити будівництво, для чого був виготовлений новий проект, автором якого, ймовірно, був Й. Вандрушка. При проектуванні винниківської церкви архітектор відійшов від типових терезіанських зразків однонавного базилікового храму, віддавши належне українському традиційному сакральному будівництву: нава була запроектована ширшою.

У 1842 р. відбулося освячення нової церкви. У 1903 р. у храмі встановили різьблений і золочений чотириярусний іконостас рядової побудови, а у 30-х рр. ХХ ст. стіни були вкриті орнаментальними розписами, перемальованими на поч. ХХІ ст.Наведіть курсор на нижню частину вікна, щоб управляти слайд-шоу

Етнографічне багатство Галичини. Таку назву має виставка, що експонується у виставковій залі Iсторико-краєзнавчого музею м. Винники, вона присвячується пам’яті Юліана Дороша та Андрія Дороша.

Життєві шляхи  і Юліана, і Андрія Дорошів були пов’язані з Винниками. Тут, у родині дядька – письменника та педагога Антона Крушельницького, під час навчання у Львівському  університеті мешкав Юліан Дорош, майбутній засновник українського фотографічного товариства «УФОТО», автор першого в Галичині українського «Підручника фотоаматора», першого в Західній Україні професійного повнометражного кінофільму «До добра і краси».

З середини 1960-их років тривала праця Юліана Дороша по фіксації церков Західної України, які в умовах радянської політики були під загрозою знищення.

Із 1977 року почалася власна програма Юліана Дороша, спрямована на фіксацію народної кам’яної скульптури, надмогильних хрестів на цвинтарях Галичини. Ця робота не припинялася до кінця життя фотомитця Юліана Дороша. Її продовжив син – Андрій Юліанович – історик та мистецтвознавець, активний учасник мистецького життя Галичини. Загалом творчий спадок Юліана Дороша становить понад 8 тисяч негативів.

Світлини Юліана  Дороша – свідчення не лише високої фахової майстерності автора. Це вияв глибокого знання минулого нашого народу, його історії, любові до рідної землі, її природи, бажання зафіксувати і зберегти у фотографії  найважливіше і найцінніше   для майбутніх поколінь.Наведіть курсор на нижню частину вікна, щоб управляти слайд-шоу

Теги: Андрій Дорош, Юліан Дорош, виставка, музей, церква


Читайте також:
Коментарі
avatar