Хто винен у розвалі чемпіонату України з футболу
30.01.2013 18:28
«Таврія» безуспішно шукає нового власника, «Арсенал» збанкрутував. «Кривбасу», «Волині», «Карпатам» і навіть «Дніпру», судячи з усього, теж доведеться несолодко. Виявилося, що невеликі проблеми у пари олігархів можуть розвалити чемпіонат України. Чи стало це несподіванкою? Ні.

Більшість українських клубів вже давно розділені на дві групи. Частина знаходиться під впливом Рината Ахметова, інша - Ігоря Коломойського. По ідеї, таке «співробітництво» повинно було допомогти деяким командам вийти на більш якісний рівень. Але ніякого розвитку не відбулося. Вони стали пішаками у боротьбі за владу і вплив в українському футболі, паралельно заважаючи командам ворожого клану і допомагаючи своїм «старшим братам» на полі. Інтереси лідируючих клубів перевищили інтереси всього чемпіонату, конкуренція за межами топ-четвірки перетворилася на фарс, а розвиток футболу - у протистояння сторін.

Зараз вже неважливо, хто винен в події - власники клубів чи Григорій Суркіс, який не зумів чи не захотів зупинити процес формування кланів, будучи президентом Федерації футболу України. Головне, що всі сторони прекрасно розуміли, наскільки крихкою вийшла конструкція і чим у підсумку це обернеться. Якщо в чемпіонаті, де грає шістнадцять незалежних команд, виникнуть проблеми у одного клубу, турнір спокійно переживе втрату бійця. Але якщо чемпіонат складається з команд, фактично поділених на дві групи, то проблеми однієї загрожують крахом усього змагання. Тому розпад був лише питанням часу.

І цей час, схоже, настав. Складно судити, що відбувається з активами Коломойського, але вже очевидно: це відбивається і на футболі. Кожен день про «його» команди з'являються тривожні новини, а штиль на трансферному ринку лише підтверджує здогадки. До того ж почала розсипатися і «Таврія» Дмитра Фірташа. А що відбувається у запорізькому «Металурзі», здається, незрозуміло навіть самому «Металургу».

Зрозуміло, чемпіонат України не зникне в принципі. Але все йде до того, що він перестане існувати в нинішньому вигляді. Доведеться або скорочувати число учасників, або в український футбол прийдуть нові люди. Несподівана зміна власника харківського «Металіста» в цьому плані швидше показовий випадок, ніж збіг. Менш успішні команди поки не викликають такого інтересу, але й вони навряд чи залишаться «бездомними». Володіти футбольним клубом як і раніше престижно. Новим господарям залишається тільки дочекатися, коли команди розваляться остаточно і будуть доступні з великим дисконтом. Клановість чемпіонату постелила їм червону доріжку до українського футболу. Бери - не хочу.

Нові власники, ким би вони не були, не виведуть чемпіонат України на новий рівень. Оскільки створити в нашій країні успішний футбольний турнір за європейською моделлю неможливо. Вона передбачає якщо не ліквідність, то величезні доходи завдяки вболівальникам. Вартість прав на телевізійну трансляцію, реклама, виручка від квитків, продаж атрибутики - все це залежить від глядачів. В Україні ж платежі-спроможність населення низька, та й футболу ми не настільки віддані, щоб підтримувати команди виключно за свій рахунок. Власне, тому власникам клубів доводиться щорічно витрачати десятки мільйонів доларів. І це дозволяє командам не тільки існувати, але й часом добиватися успіхів.

Потенційно нові власники не бідніше нинішніх. Але вже точно будуть відрізнятися умінням жорсткіше позбавлятися від конкурентів. Такі реалії зараз і в бізнесі, і в політиці. Навряд чи у футболі буде по-іншому.

А значить, вони приречені на повторення головної помилки своїх попередників.

Сергій БОЛОТНІКОВ, focus.ua  Фото: http://tabloid.pravda.com.ua/

Теги: Прем'єр-ліга, клуби, чемпіонат, ФФУ


Читайте також:
Коментарі
avatar