Справдились найгірші прогнози щодо льодовиків
18.02.2013 11:36
З вічної мерзлоти на Алясці, яка тане, вивільняється величезна кількість парникових газів.

Вуглець, "замкнений" у вічній мерзлоті Арктики, як з'ясувалося, дуже чутливий до сонячного світла і тому при таненні арктичних льодів в атмосферу викидається набагато більше вуглекислого газу, ніж екологи припускали раніше.

Еколог і біохімік Джордж Клінг, співробітник Університету штату Мічиган, разом зі своїми колегами досліджував арктичні регіони Аляски, де спостерігається танення вічної мерзлоти, у підсумку верхні шари грунту руйнуються, утворюють ерозійні щілини і зсуви, так що назовні виходять глибинні шари грунту.

Сонячне світло збільшує бактеріальну конверсію грунтового вуглецю у вуглекислий газ на 40%. Виділення його в атмосферу, в свою чергу, посилює парниковий ефект, що сприяє подальшому зростанню температур.

Таким чином, формується «позитивний зворотний зв'язок»: що більше вуглекислого газу -- чи природного походження чи при спалюванні вуглецевого палива -- виділяється, то сильніше розігрівається планета, тим швидше тане лід, і тим більше вуглекислого газу вивільняється.

Крім бактеріальної конверсії, необхідно враховувати і пряму дію ультрафіолетового випромінювання, яке здатне перетворювати вуглецеві сполуки в грунті на вуглекислий газ безпосередньо. Таким чином, процес прискорюється ще більше.

За словами Клінга, поки не ясно, наскільки активно арктичні вуглецеві сполуки надійдуть в загальносвітовій круговорот вуглецю і наскільки прискориться процес глобального потепління, проте вже зрозуміло, що з арктичних льодів виділяється більше парникового газу, ніж будь-хто міг припустити. Джерело: http://www.expres.ua/
Фото: http://castme.org/

Теги: вічна мерзлота, льодовик, глобальне потепління, парниковий ефек, клімат


Читайте також:
Коментарі
avatar