15 березня 1939 року українці здійснили другу в XX столітті спробу вибороти власну державність
15.03.2013 21:41

Винниківчанин, Євген Врецьона був активним учасником тих подій.

У складі Австро-Угорської імперії Закарпаття було найвідсталішим куточком. Проте розбудили приспані національні сили поштовх Української Революції, створення Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки. Внаслідок Сен-Жерменського мирного договору 1919 р., українське Закарпаття увійшло до складу Чехословацької Республіки під назвою Підкарпатська Русь як автономний край.

15 березня 1939 р. Сейм (голова А. Штефан) проголосив повну державну самостійність Карпатської України. Прийнята парламентом конституція (Конституційний закон ч.1), визначила назву держави (Карпатська Україна), державний устрій (президентська республіка), державну мову (українська). Державним прапором та гімном республіки були визнані герб (ведмідь на лівому червоному півполі й чотири сині та три жовті смуги у правому півполі та тризуб з хрестом на середньому зубі), жовто-блакитний стяг і український національний гімн «Ще не вмерла Україна». Президентом  обрано А. Волошина, який призначив прем’єр-міністром нового уряду суверенної держави Ю. Ревая.

Ще в ніч з 13 на 14 березня 1939 року на Карпатську Україну розгорнули наступ угорські війська – зі згоди і заохочення Гітлера. Не маючи підтримки ані Заходу, ані Польщі чи СРСР, карпатські українці першими кинули виклик Гітлеру та його союзникам. 15 березня Німеччина остаточно окупувала Чехословаччину: на території Чехії було оголошено Протекторат Богемії і Моравії і утворено Словацьку республіку, під сильним впливом Третього Рейху.


На допомогу захисникам Карпатської України прийшли галичани, члени ОУН. Серед них – Роман Шухевич, майбутній Головнокомандувач УПА. Членом ОУН був також начальник Генерального штабу армії "Карпатської Січі” – Михайло Гузар-Колодзінський.

Винниківчанин Євген Врецьона був одним з членів цього штабу та керівником розвідувального відділу. Наказом Генерального штабу Карпатської Січі від 6 лютого 1939 року Є.Врецьоні було присвоєно звання чотар. Згодом був призначений також на посаду інспекційного старшини Хустського гарнізону Карпатської Січі.

У ніч з 13 на 14 березня 1939 року, коли вирішувалося питання щодо озброєння частин Карпатської Січі для протидії угорським військам, які розпочали наступ на територію краю, Євген Врецьона разом з чотаром Л. Криськом (Крісом) передав коменданту Хустського коша Карпатської Січі наказ відрядити Першу булавну сотню до будинку Уряду Карпатської України для отримання зброї зі складу чехословацької жандармерії.

15 березня 1939 року на заклик Начальної команди новостворюваних збройних сил незалежної Карпатської України Є.Врецьона зголосився до штабу Національної Оборони Карпатської України.

Після запеклих боїв збройні формування молодої держави було розгромлено, а сама вона через кілька днів перестала існувати. Загинуло понад 5 тис. українських патріотів.

Сьогодні, 15 березня 2013 року, в Ужгороді відбувся багатотисячний марш на захист національних та соціальних прав українців "Вставай, Україно!" У 74-ту річницю створення Карпатської України центром Закарпаття під керівництвом лідера Всеукраїнського об‘єднання "Свобода" Олега Тягнибока та ВО "Батьківщина" Арсенія Яценюка люди вийшли з вимогою усунути від влади  режим Януковича.

Слава героям! Слава Карпатській Україні!


Теги: Євген Врецьона, УНР, хуст, Історія, Олег Тягнибок, карпатська україна, ОУН


Читайте також:
Коментарі
avatar