Юрій Липа - Українець з великої літери
02.05.2013 09:22
5 травня виповнюється 113 років з дня народження відомогого громадського діяча, письменника, поета, публіциста, лікаря, автора української геополітичної концепції, одиного з визначних ідеологів українського націоналізму Юрія Липи.

Юрій Липа - одна з найвеличніших зірок, що з’явилась на суспільно-політичному та літературному небосхилі України XX століття.
Батьком Юрія був видатний український політик, письменник, лікар і борець за самостійність України Іван Липа.

Доля Юрія Івановича тісно пов'язана з Винниками, де він прожив частинку свого життя (з 1березня 1922 р. до осені того ж року проживав з батьком у Винниках  у хаті Марії Лозовської по вулиці Лесі Українки (колишня вулиця Шашкевича), будинок цей зберігся і донині).

Липа Юрій Іванович народився 5 травня 1900 р. в Одесі. Початкову освіту майбутній письменник здобув у гімназії № 4 м. Одеси.  1917 р. Юрій закінчує Одеську гімназію і вступає добровольцем у Курінь морської піхоти армії УНР.

Провчившись рік в Одеському і рік у Кам’янецькому університетах, подається на еміграцію, перебуваючи з невеликими зупинками у Станіславі, Львові, Винниках, у Тарнові, де опиняється у таборі для інтернованих вояків Армій УНР та УГА, в якому перебуває із перервами з осені 1920 по 1922 р. (від початку 1922 р. до лютого 1922 р. Ю. Липа перебуває у Львові, а з 1березня 1922 р. до осені того ж року –  у Винниках).

Тут він бере участь у діяльності Союзу української молоді. 1922 р. вступає і 1929 р. закінчує медичний факультет Познанського університету. Згодом закінчує Варшавську школу політичних наук, займається лікарською практикою у Варшаві. Опублікував твори на лікарську тематику «Фітотерапія» (1933), «Ліки під ногами» (1943). Разом з тим бере активну участь, як письменник у роботі «Літературно-Наукового Вістника», що виходив у Львові і редагувався Дмитром Донцовим. Але через особистий конфлікт із ним Ю. Липа припиняє роботу в ЛНВ. Згодом, 1929 р. разом із Євгеном Маланюком створив літературну групу  «Танк».

Оприлюднив збірки поезій «Світлість» (1925), «Суворість» (1931), «Вірую» (1938), роман «Козаки в Московії» (1934), тритомну збірку оповідань «Нотатник» (1936 — 1937), книгу літературно-критичних праць «Бій за українську літературу» (1935). Найповніше ідейно-філософські погляди Ю.Липи розкриті в його «всеукраїнській трилогії» — «Призначення України» (1938), «Чорноморська доктрина» (1940) та «Розподіл Росії»  (1941). У цих працях Ю.Липа виступає як теоретик сучасної української геополітики.

Постать Ю. Липи була настільки значущою, що 1943 р. його діяльність помітили у вищому державному проводі фашистської Німеччини. За наказом Гітлера Ю. Липу було перепроваджено до Берліна, тому що, на думку правителів Німеччини, він був найбільшим українським ідеологом-державником. Йому було запропоновано очолити маріонетковий уряд України. Однак Ю.Липа з гідністю відкинув цю ганебну пропозицію. І, на диво, залишився живим.

З липня 1944 р.  — інструктор першої Старшинської школи УПА в Карпатах. 19 серпня 1944  р. Юрій Іванович був захоплений підрозділом НКВС в с. Іваники Яворівського району, а на світанку 20 серпня 1944 р. Юрія Липу було по-звірячому замордовано в с. Шутова Яворівського району, що на Львівщині.

Наступного дня Галина Захарясевич знайшла тіло чоловіка, присипане штукатуркою, з ранами на животі від автоматних черг, із численними ознаками катувань. Ось так закінчилося життя великого патріота, борця за волю Україну, геополітика, письменника, публіциста і лікаря. Поховли Ю. Липу в с. Бунів Яворівського району.

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка, депутат ВМР
Теги: Юрій Липа, видатні винниківчани, Іван Липа, Історія, націоналізм


Читайте також:
Коментарі
avatar