Говорити, що вбивства поляків на Волині були геноцидом, недоречно, - Норман Дейвіс
17.06.2013 12:34
Всесвітньо відомий британський історик, професор Норман Дейвіс вважає недоречним запровадження терміна «геноцид» щодо вбивств поляків під час подій на Волині у 1943-му та закликає пам’ятати також про жертви з української сторони.

Про це він заявив у [url=http://www.tokfm.pl/Tokfm/51,103454,14103376.html?i=1]інтерв’ю[/url] польському радіо Tok FM, повідомляє прес-центр Центру визвольного руху.

На думку професора Дейвіса (на фото), суперечки щодо визнання чи невизнання подій на Волині геноцидом поляків є непотрібними.

«Я вважаю, що цю ситуацію потрібно аналізувати з кількох точок зору одночасно: винищення на Волині та Галичині. Адже масові вбивства охопили не саму тільки Волинь і є частиною більшої проблеми. Неправда, що жертвами вбивств і винищень були тільки поляки. Також слід поєднати те, що робилося на Волині і Східній Галичині, з тим, що відбувалося після війни, тобто операцією «Вісла» – етнічними чистками, які проводив польський уряд проти невинних українців», – заявив професор.

Історик наголошує: не можна дозволяти, щоб одна сторона називала себе єдиною жертвою і рухатися далі в напрямку запровадження терміну «геноцид».

«Очевидно, поляки були жертвами. Це більше, ніж нищення – це етнічна чистка, метою якої було зайняти землі Західної України українцями. На початку Другої світової війни ці землі були багатонаціональними – були поляки, були українці, були євреї. Кожна з тих груп пережила страхіття. Не можна виокремлювати однієї з них і говорити тільки про її кривди», – заявив Норман Дейвіс.

Британський професор також звернув увагу польських журналістів на те, що Українська повстанська армія не лише вбивала поляків.

«УПА як УПА мала блискучі сторінки своєї історії, – сказав дослідник історії Європи. – Не визнавала ні Гітлера, ні Сталіна і намагалася воювати на кожному з обох фронтів. Війна розпалила насильство з обох сторін. Так, як не всі українці, так не всі солдати УПА відповідальні за злочин. І не тільки поляки є жертвами».

Нагадаємо, цього року на політичному рівні в Польщі широко обговорюється тема польсько-українського конфлікту часів Другої світової війни і після неї, зокрема у зв’язку із 70-ми роковинами трагічних подій на Волині. Нагадаємо, що у 1942–1947 роках точилася Друга польсько-українська війна, яка розгорнулася в рамках Другої світової війни. Війна йшла за українські території, які до 1939 року входили до складу Польщі (Холмщину, Волинь, Галичину), на яких українці хотіли створити власну державу, а поляки бажали відновлення довоєнних кордонів. Проте питання кордонів вирішилося після Другої світової без участі українців і поляків, після чого комуністична влада Радянського Союзу та Польщі насильно змінила етнічну конфігурацію західноукраїнських та східнопольських територій. Джерело: http://zik.ua/

Теги: Історія, історик, УПА, трагедія, українці, геноцид, поляки


Читайте також:
Коментарі
avatar