Виповнюється 117 років від дня народження видатного винниківчанина Михайла Влоха
15.09.2013 09:55

Михайло Влох
Уродженець Винник  Михайло Влох,  проживши значну частину життя на еміграції, зібрав і опублікував колосальний матеріал  з  історії Винник. Завдяки М. Влоху були збереженні цінні відомості про наше місто.

Влох Михайло (15 вересня 1896 р., м. Винники — 15 вересня  1978 р., США) — поручик австрійської армії, січовий стрілець, автор регіонального збірника про Винники «Виники. Звенигород. Унів та довкільні села» (1970  р. Чикаго. США).

Батько Олекса і мати Параскевія були середньозаможні селяни. З  молодих літ брав активну участь у житті українських товариств у Винниках. Після закінчення народної школи у Винниках, у 1915 р. закінчив Українську Академічну гімназію. Закінчивши старшинську школу при телеграфічному полку в Ст. Пельтен, був висланий на російський фронт. Під кінець війни був призначений на сербський фронт, але туди не доїхав через падіння Австро-угорської монархії.

Михайло Влох, як чотар австрійської армії пішов за покликом Шевченківського Заповіту. Відбувши воєнну кампанію, потрапляє в Одесу. У 1918 р. М.Влох як випускник старшинської  школи в Австрії, в часи відродження України, з 1-го листопада 1918 р.  керує  службою  зв’язків.

Чотар М. Влох був старшиною зв’язків, відповідальним за справу для 2-го корпусу УГА, що оточував Львів.  Разом з поручиком  Лущишином , який був у складі теж 2-го корпусу УГА, забезпечили якісний фронтовий  зв’язок, що обслуговував армію й допоміжні формації.
Михайло Влох студіював в Українському  Таємному  Університеті. Він пережив страхіття Берези-Картузької. Щоб уникнути переслідувань поліції,  переїхав до Варшави, де працював і проживав разом з сім’єю.

Коли Червона армія окупувала  українські землі, виїхав через Швейцарію, Швецію і Венесуелу до США. Тут працював над збиранням матеріалів для регіонального збірника «Винники, Звенигород і Унів». Власним коштом (пожертв було мінімально) видав книгу на 500 сторінок.

15 вересня 1978 р. перестало битися серце великого патріота. Об’єднання колишніх  вояків Української  Армії прощалося з покійним  з прапором відділу у каплиці Василя Музики, похований на українському цвинтарі в  Саут-Баунд-Бруку (округ Сомерсет,  штат Нью-Джерсі).

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка
Теги: Винники, видатні винниківчани, УГА, Михайло Влох


Читайте також:
Коментарі
avatar