Історики ЛНУ звернуться до ФІФА
01.10.2013 23:16
Історики Львівського національного університету звернуться до ФІФА на захист вболівальників.

1 жовтня 67 років тому у німецькому місті Нюрнберг завершився Міжнародний військовий трибунал над нацистськими злочинами. Після того, як 27 вересня Міжнародна федерація футболу (ФІФА) застосувала санкції щодо українських вболівальників після матчу Україна – Сан-Марино, в українському суспільстві жвавого обговорення набуло питання про перелік образливих та расистських символів у буклеті організації «Футбол проти расизму в Європі» (FARE). Як виявилось, до цього списку увійшли: червоно-чорний прапор ОУН, портрети Степана Бандери та Романа Шухевича і герб Дивізії СС «Галичина».

Доцент історичного факультету ЛНУ ім. І. Франка Руслан Сіромський розповів, що включення вищеперерахованих символів є безпрецедентним, оскільки вони не були засуджені на Нюрнберзькому процесі. «Питання про ОУН, Бандеру та Шухевича взагалі не виносилось. Щодо Дивізії СС «Галичина», то весь науковий цивілізований світ знає, що це не був злочинний підрозділ», – зазначив історик.

В окремих пунктах присуду Нюрнберзького трибуналу було зазначено: «Розглядається питання про СС. Трибунал включає сюди всіх осіб офіційно прийнятих у лави СС. У тому числі загальне СС, війська СС, з’єднання СС Мертва голова і представників будь-якого роду поліцейських служб, які були членами СС. Трибунал не включає сюди кавалерійські з’єднання СС». За словами Руслана Сіромського – це значить, що дивізії Вафенн СС, до яких належала Дивізія «Галичина», не були засудженими на Нюрнберзькому процесі. Подібних дивізій було дуже багато – бельгійська, голландська, французька, латвійська, естонська та ін. І вони теж не засуджені.

Рішення Нюрнберзького процесу 1946 р. стало опорою для наступних судових процесів над українськими дивізійниками. «Зокрема, суди відбувались у Великій Британії та Канаді, де були звинувачення у військових злочинах. Але всі документи спростовують ці обвинувачення.

Найгучніший судовий процес відбувався у Канаді в 1985-87 рр. – т.зв. «комісія Дешена». Весь цивілізований науковий світ посилається на рапорт цієї королівської комісії. Судовий процес над дивізійниками СС «Галичина» очолив суддя Верховного суду Канади Люк Дешен. Питання про дивізію розглядалось не тільки з історичної, а й з правової точки зору. На основі німецьких, ізраїльських та канадських архівних матеріалів жодних злочинів українських дивізійників не було доказано», – зазначив історик.

Не виключено, що скандал навколо українських фанатів під час матчу Україна – Сан-Марино у Львові 6 вересня – це не випадковість. Адже, у листопаді під час саміту Східного партнерства у Вільнюсі розглядатиметься питання підписання Угоди про асоціації між Україною та ЄС. Руслан Сіромський зазначив, що у Європі питання неонацизму є доволі дражливим. Відтак, противники цієї Угоди про асоціацію намагаються всіма можливими методами перешкодити Україні на шляху до Європи. Не виключено, що історія з українськими вболівальниками – це один із цих методів.

«Навколо питань про ОУН, УПА та Дивізії «Галичина» є дуже багато спекуляцій від політиків. Тому, ми, історики Франкового університету, зараз готуємо свою історичну оцінку цих сторінок нашого минулого. Звернення буде направлено у ФІФА, ФФУ та в український Уряд. Це буде в контексті тих санкцій, які були застосовані до українських вболівальників. Ми повинні сказати своє слово – це буде громадянська позиція істориків», – наголосив Руслан Сіромський. Джерело: http://zik.ua/
Фото: http://galsports.com/

Теги: дискваліфікація, ФІФА, фашизм, символ, Нацизм


Читайте також:
Коментарі
avatar