"Бандеру i Шухевича ФІФА нiколи не забороняла", - координатор FARE
15.10.2013 13:23
Координатор FARE Павло Клименко в ексклюзивному iнтерв'ю газеті "Експрес" вщент розбив мiфи, якими деякі політики дурять уболiвальникiв.

Назва FАRЕ віднедавна викликає справжню ненависть в українських футбольних уболівальників. Саме організація з такою назвою, що перекладається як "Футбол проти расизму в Європі", після матчу Україна - Сан-Марино подала звіт, унаслідок якого наша збірна зазнала иайсуворішої дискваліфікації у своїй історії.

На щастя, ФІФА тимчасово зу­пинило своє попереднє рішення, але "українську справу" обов'язко­во невдовзі розгляне". А поки керівний футбольний орган взяв паузу, усіх собак за дискваліфікацію вішають далі на FАRЕ.

Найбільше критичних стріл спрямовано на Павла Клименка, координатора програм у Східній Європі від FАRЕ. Хіба ледачий не говорив, що саме ця людина вига­дала "гріхи" вболівальників. Його називають агентом сусідньої держа­ви, відвертим прихильником ко­муністичного руху і навіть таємним фанатом київського "Арсеналу". В Україні почалася інформаційна атака на FАRЕ та її керівника. Най­більше хмизу до вогню залюбки до­кидала одна парламент­ська політична партія.

Двотижневий інформаційний на­пад Павло Клименко пережив, так би мовити, у тіні. Він не спілкував­ся з жодним телеканалом, не дав інтерв'ю ні одній газеті. Мабуть, насамперед це було продиктовано міркуваннями безпеки. Що й не див­но, адже після хвилі спекулятивних новин була загроза, що його почнуть упізнавати на вулицях і мстити.

Нам вдалося розшукати Павла Клименка. Він розповів про факти, які, безперечно, будуть від­криттям для кожного українського вболівальника.

-  За два тижні ви встигли стати головним ворогом українського фут­болу, мільйонів уболівальників, бо нібито "накапали" ФІФА на наших уболівальників. Як гадаєте, чому саме ви стали головною мішенню для обу­рених людей?

- Українців обдурили. Ще перед оголошенням санкцій від ФІФА хтось твердо переконував громад­ськість, що збірну дискваліфікують за те, що у Львові на трибунах були банери із зображенням Степана Бандери, Романа Шухевича, а та­кож за червоно-чорний прапор. І всі стріли народного гніву спряму­вали на мене.

Певним політичним силам було вигідно штучно нагнітати істерію у суспільстві для консолідації свого електорату. Вони били на сполох, що нібито існує загроза національним героям, аби згуртувати виборців навколо цієї вигаданої проблеми.

- Вас називають уболівальником київського клубу "Арсенал". У футбольних колах вважається, що це угруповання фанатів близьке до українських комуністів, котрі, як відомо, різко виступають проти підписання угоди про асоціацією з Євросоюзом. Що скажете на це?

—  Це нісенітниці! Я ніколи не був фанатом "Арсеналу". Я родом із Києва й уболіваю за дві команди - "Динамо" та "Арсенал". А коли існувала "Оболонь", то тримав кулаки і за цей клуб. На євроарені уболіваю за кожен український клуб. І ніколи я не був членом жодної політичної партії!

Я працюю у FАRЕ і далекий від політики. Прикро читати про себе, що я нібито співпрацюю з людьми, котрі спалили синьо-жовтий прапор на Говерлі. Всі ці дурниці вигадали, щоб заплямувати FАRЕ за той звіт, що призвів до дискваліфікації.

- Скандальний звіт уже гучно охрестили вашим іменем. А скільки осіб від FАRЕ працювало на матчі Україна — Сан-Марино?

-  Це закрита інформація, бо нам заборонено відкривати карти у своїй роботі. Та можу сказати, що щонайменше двоє наших людей були на матчі з Сан-Марино.

- І ви в тому числі?

- Ні, FАRЕ делегувало на цю гру інших спостерігачів, які добре підковані у своїй справі. Вони вивчають політичне становище країни, куди їдуть у відрядження, досліджують фан - рухи.

- Вони іноземці?

-  Це можуть бути люди з інших країн. Я керую східноєвропейським напрямком у FАRЕ, тому мене зробили винним у тому, що сталося. Насправді на матчі працювали інші спостерігачі, котрі робили звіт.

- Чимало експертів дивуються, як можна у 35-тисячному натовпі знайти одну людину в футболці із забороненим написом "88". Вам закидають те, що цю людину сфотографували ті спостерігачі, котрі потай заслали її на стадіон?


-  FАRЕ має великий досвід моніторингу футбольних матчів по всій Європі. У кожній команді існує певна субкультура. Уболівальники об'єднані у фан-групи. Вони, як правило, сидять на одній і тій же трибуні. Тож наші глядачі добре знають, куди дивитися. Зрештою, ці уболівальники ні від кого не ховалися. Навпаки, вони привертали до себе увагу. Коли інші сиділи, молодик із футболкою "88" спеціально ставав на ноги, щоб показати свою симпатію до фашистського руху. Таке неможливо не помітити.

Крім того, на фото того львівського уболівальника чітко бачимо: у нього виднілось не лише число 88, але й напис дивізії "Тотгенкопф" - Мертва Голова (ця танкова дивізія з 1939-го по 1945-й охороняла фашистські концтабори. - Авт.). Таку футболку продають тільки "своїм". Пересічний уболівальник не зможе її придбати.

Наші спостерігачі вже пильніше придивлялися до компанії, в якій сидів той молодик. Пізніше FАRЕ на камеру відзняло, що ця група видавала мавпячі звуки, коли Едмар забив гол. Я згоден із пересічними людьми, які називають таких уболівальників провокаторами. Та чомусь вони постійно світяться на багатьох матчах.

Тому мені смішно читати, що ця людина, можливо, не знала, що означає число 88.

- Отож, із ваших слів ми вже знаємо, що FАRЕ зафіксувало молодика з 88-м номером і нацистським символом, відзняло людей, які проявили расизм до Едмара. За які ще гріхи покарали "Арену-Львів"?

-  Іще ми зафіксували наявність прапора дивізії СС "Галичина". Чомусь цей прапор хочуть назвати прапором галицьких левів. Та будь-яка освічена людина може відрізнити галицького лева від дивізії СС "Галичина", де зображений лев із трьома коронами. Це три порушення. А четверте порушення — фашистський банер "Gо-оd night left side". Ось це ми і передати до ФІФА.

Фаєри ми не фіксуємо - їх побачив делегат ФІФА. Вони також вплинули на дискваліфікацію.

- То збірну покарали не через Бандеру та ІІІухевича?! І не через червоно-чорний прапор?

-  Ні, коли ФІФА порушило дисциплінарну справу, то передало наші звіти до ФФУ. І там не було жодного слова про Бандеру, Шухевича чи червоно-чорний прапор. Бандеру і Шухевича ми ніколи не забороняли.

- Чому ж у брошурі від FАRЕ Бандера та Шухевич опинилися серед дискримінаційних?

-  Ця брошура вийшла у світ ще у 2011 році на основі практичних методів моніторингу. Ми провели аналіз матчів з 2009-го по 2011-й. Річ не в Бандері чи в Шухевичі. Річ у тому, що люди, які тримали в руках банери з Бандерою та з Шухевичем, водночас демонстрували кельтський хрест та інші фашистські атрибути. Ці люди банально прикривають свої нацистські погляди портретами Бандери та Шухевича. Іншими словами, вони ховаються за спинами героїв.

За нашими підрахунками, у чотирьох із п'яти випадків біля прапора героїв фігурувала нацистська символіка. І в цій брошурі ми просили уболівальників звертати увагу на людей, котрі проносять на стадіони банери із зображенням Бандери, на які чомусь також нанесено фашистську символіку.

- А хіба у тій брошурі окремо портрети Бандери та Шухевича у списку заборонених не фігурують?

- Повторюю, портрети героїв опинилися у брошурі з практичних міркувань: вони служать як маркери можливої присутності прихильників неофашизму. FАRЕ ніколи не вважало червоно-чорний прапор та героїв національно-визвольної боротьби дискримінаційними. Ми жодного разу у своїх звітах не фіксували наявність зображень Бандери чи Шухевича на футболі. Не наша то справа.

На жаль, деякі клуби роблять із себе героїв, нібито вони потерпають через Бандеру чи Шухевича. Це спекуляції.

- Клуби закидають вам те, що ви зацікавлені у фіксуванні якомога більше порушень. Ви справді вмотивовані?

- Це маячня! Ми ніколи нікого не караємо. Ми лише передаємо звіти у ФІФА та УЕФА, а вони виносять вердикти. На жаль, наші клуби воліють заплатити штраф. Це значно легший шлях, аніж просвітницька робота зі своїми уболівальниками. До речі, керівники польського клубу "Легія" (Варшава) регулярно платили штрафи в УЕФА за прояви расизму. І не працювали з фанатами. Та коли УЕФА заборонило вхід на одну трибуну, то клуб запрацював. А наші керівники чомусь когось звинувачують, однак не працюють із фанами. Підкреслюю, штрафи ніколи не йшли у скарбницю FАRЕ. Ми нікого не штрафуємо.

- За які гроші існує ваша організація? Чи платять вам ФІФА та УЕФА за ваші послуги?

- Ні, вони нам не платять. Ми задіяні у багатьох освітніх програмах. Членами FАRЕ є понад 160 громадських організацій з різних куточків планети. Всі вони платять членські внески. Я - індивідуальний член і щороку плачу 50 євро внеску до FАRЕ. Наша мета - викорінити расизм, неофашизм та інші погані речі з футболу. ФІФА наразі неофіційно просить нас повідомляти про випадки дискримінації. А от з УЕФА ми уклали договір.

- Яка ваша юридична і моральна відповідальність за звіти, які ви надсилаєте у ФІФА та УЕФА? Як можуть футбольні органи вас покарати, якщо ви надішлете липові звіти? У цьому вас активно нині звинувачують...

-  Ні, ми - серйозна структура, яка працює з Організацією Об'єднаних Націй, Радою Європи та іншими авторитетними організаціями. Ми з ними консультуємося у багатьох питаннях. Маємо представництва у 40 країнах. За 14 років співпраці ФІФА навіть не засумнівалося в об'єктивності наших звітів. Зрештою, не можемо чогось вигадати, бо надсилаємо конкретні докази.

От мер Львова стверджує, що на стадіоні є 200 відеокамер. Тож нехай вони прокрутять і переглянуть, на якій хвилині відбувалися ті речі, котрі ми зафіксували. Ми повідомляємо точно навіть про секунду. І нехай львів'яни перевірять, що наш звіт абсолютно збігається з подіями, які можна побачити завдяки тим 200 відеокамерам.

Наші спостерігачі регулярно проходять міжнародні тренінги. Неупередженість - це ключове слово у роботі.

- Пане Клименко, ФІФА тимчасово зупинило рішення про дискваліфікацію. Чому?

-  Усе дуже просто з формальної точки зору. ФФУ подала апеляцію, а ФІФА не зможе у короткий термін її розглянути. Тому й тимчасово зупинило рішення і розгляне українську справу після матчу з поляками. За цей час ФФУ може знайти винуватців. Себто провокаторів, котрі прийшли на стадіон. А зробити це просто, бо на стадіоні було 200 відеокамер.

- Якими будуть ваші дії, якщо вердикт для України взагалі скасують?

- До матчу Україна - Сан-Марино ніхто навіть і не намагався спростувати наші звіти. На мою думку, Україну все одно покарають, але санкції будуть м'якшими. Особливо щодо дискваліфікованого стадіону. Але якщо ФІФА повністю скасує санкції, то тоді вже FАRЕ матиме серйозні питання до ФІФА, бо ми зробили цілком достовірний звіт.

- Чому санкції до України були жорсткішими за санкції, застосовані до інших країн, уболівальники яких допустили аналогічні помилки?

-  Це питання до ФІФА, бо FАRЕ ніколи не рекомендує, як карати і чи взагалі карати. Скажу більше, ми також не завжди згодні з ФІФА та УЕФА і дивуємося їх покаранням.

На мій погляд, суворі санкції до України застосували після того, як 2013 року ФІФА вирішило жорсткіше боротися з расизмом. На політику ФІФА вплинув скандал із футболістом Боатенгом, коли він ледь не зі сльозами на очах полишив футбольне поле. Після цього ФІФА жорсткіше карає за расизм. І Україна опинилася серед перших, кого покарали за новими правилами.

Карають не лише Україну, але й інших. Ось ми зареєстрували порушення у матчі Сербії та Хорватії. Нині ФІФА опрацьовує матеріали. Джерело: http://www.expres.ua/

Теги: Fare, Павло Клименко, ФІФА, фани, Нацизм, символіка, дискваліфікація, фашизм, символ


Читайте також:
Коментарі
avatar