МС готується підвищити ставки мит на українську продукцію
29.10.2013 12:49
Євразійська економічна комісія 28 жовтня оприлюднила рішення №41 від 24 жовтня. Цим рішення вона наділила себе правом в односторонньому порядку переглядати ставки мита згідно з доповненням N6 до угоди про зону вільної торгівлі (ЗВТ) між країнами СНД.

У додатку №6 зазначено, що якщо участь однієї з країн, що ратифікувала угоду, в аналогічних ЗВТ призводить до зростання постачань з такої країни в обсягах, які завдають шкоди або загрожують завдати шкоди промисловості МС, то держави-учасники союзу отримують право ввести мита на імпорт відповідних товарів з такої країни. Нульові мита буде замінено на ставки режиму найбільшого сприяння (ставки, закріплені при вступі Росії до СОТ). Саме ця норма в угоді змушувала Україну затягувати її ратифікацію.

Про створення ризиків для торгівлі угодою між Україною і ЄС заявили в російському МЗС. За словами міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова, Росія може запровадити заходи захисту.

«Товари користуватимуться режимом найбільшого сприяння на основі норм СОТ, але пільги, які додатково до цього режиму випливають з участі у договорі про зону вільної торгівлі в рамках СНД, звичайно, припинять свою дію», – сказав він учора.

В уряді зазначили, що це формулювання неконкретне і його застосування порушить норми СОТ.

«У мене є велике питання щодо відповідності цього доповнення норм СОТ у зв’язку з невизначеністю прописаної в ньому процедури», – сказав уповноважений з питань європейської інтеграції Валерій П’ятницький.

Він стверджує, що країни МС отримують можливість підвищення мит не у зв’язку з фактичним збитком, а навіть із загрозою збитків.

«Якщо говорити про збитки від масового імпорту, тобто процедури СОТ щодо захисту від них, члени МС завжди можуть ними скористатися. Однак вони хочуть вводити обмежувальні заходи у разі появи таких загроз, що суперечить нормам СОТ», – заявив П’ятницький.

Для використання цієї норми Україні та МС необхідно попередньо уточнити трактування цього доповнення, вважає він.

Урядовий уповноважений з питань співпраці з РФ, країнами СНД і ЄврАзЕС Валерій Мунтіян ще більш категоричний: на його думку, у МС немає підстав для перегляду ставок.

«Потрібно уважно читати документ: там зазначено, що для такого перегляду потрібні вагомі підстави. Поки їх немає – угода з ЄС ще не запрацювала. При цьому члени МС ще навіть не готові повідомити нам, за яким товаром вони побоюються значного зростання українського імпорту. Якщо у РФ з’являться такі обґрунтовані побоювання, ми готові їх обговорювати», – сказав він.

П’ятницький допускає політичне використання цієї норми. «Після подій серпня (зупинки постачань з України на кордоні) можливо все що завгодно», – уточнив він.

Якщо врахувати, що такі обмеження не передбачені нормами СОТ, у разі їхнього використання МС «буде незрозуміло, куди звертатися».

У випадку прийняття такого рішення в України дуже мало шансів його оскаржити.

Раніше прем’єр РФ Дмитро Медвєдєв попередив, що партнерський режим з Росією в України закінчиться з асоційованим членством в ЄС, що ускладнить роботу українських експортерів.

«Нехай продають свою продукцію до Європи, нехай спробують продати», – заявив Медвєдєв. Джерело: http://zik.ua/
Фото: http://chesnagazeta.com.ua/

Теги: мито, Україна, ЄС


Читайте також:
Коментарі
avatar