Українець з великої літери (до 90 річниці з дня смерті Івана Липи)
13.11.2013 21:37
13 листопада виповнюється 90-та річниця від дня смерті видатного українського державного діяча Івана Липи.

Липа Іван Львович (літературні псевдоніми Петро Шелест, Іван Степовик; 24 лютого 1865 р., м. Керч - 13 листопада 1923 р., м. Винники) - громадський і політичний діяч, письменник, лікар.

Останні роки життя Іван Львович провів у нашому місті.

На початку 1922 р. І. Липа переїзджає до Львова. 1 березня 1922 р. прибуває до Винник, про що свідчить запис в особистому записнику. У Винниках він провадить життя, позбавлене політики: займається лікарською практикою і пише. Проживав Іван Липа, як приватний лікар у хаті Марії Лозовської по вулиці Лесі Українки (колишня вулиця Шашкевича). Будинок цей зберігся і донині. У Винниках він відкрив медичну амбулаторію, на якій біліла табличка з написом  «Д-р мед. Іван Липа. Приймає». Важка та була практика в чужій хаті, і переслідувала його польська поліція, бо не мав дозволу на практику.

У Винниках у цей час проживав Іван Огієнко, який постійно спілкувався з самотнім Іваном Липою.  І.Огієнко залишив цікаві спогади про Івана Липу, про його життя і побут у Винниках. Опубліковані вони були в журналі «Наша культура» за 1937 р. Жив Іван Липа у Винниках дуже скромно й убого, бо заробляв мало.

Іван Огієнко в своїх спогадах цитує Івана Липу: « Наш державний здвиг невгасимим вогнем запалить усі живі українські душі, і свого часу таки принесе відповідний плід. Помремо ми, але святий вогонь, що його ми сміливо запалили, уже ніколи не погасне. Це те, що переживе нас і створить найрозкішніші легенди в Україні…»

У Винниках Іван Липа пише новели «Кара» та «Утома», твори вишукані, виткані, як писав його син Юрій, «ніби блакитним цвітом». Трохи більше року прожив І.Липа у Винниках. Але думками завжди був з близькими і рідними людьми, з якими розлучила доля, - дружиною Марією, що залишилася в Одесі, і сином Юрієм – студентом медичного факультету Познанського університету, з яким підтримував постійний зв’язок через листування.

В листопаді 1923 р. стан здоров’я Івана Липи різко погіршився (з травня 1919 р. хворів на рак шлунка). 13 листопада Івана Липи не стало. За віросповіданням  І.Липа був щирий православний. Хоронив його греко –католицький священник о.декан Григорій Гірняк (з дозволу митрополита Андрея Шептицького).
Поховано д-ра Івана Липу 15 листопада у Винниках.

Поховали І. Липу неподалік Стрілецької могили. Споруджено пам’ятник  І. Липі в 1937 р., встановив його  син Юрій, якому батько залишив духовний заповіт – «Йти по життю, чесно виконуючи свій професійний обов’язок і тримаючи в серці незгасиму віру в майбутнє незалежної держави – України». Юрій у вірші «Батькові» напише: «Шляхетне чоло мого батька укрийте пелюстками від троянд».

На честь  Івана  Липи  названа одна з вулиць Винник.

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка
Теги: Історія, Іван Липа, видатні винниківчани, УНР


Читайте також:
Коментарі
avatar