Сьогодні 80-та річниця Голодомору
23.11.2013 11:31
Сьогодні, 23 листопада, в Україні відзначають 80-ту річницю Голодомору 1932-1933 років - День пам'яті жертв Голодомору. Цьогорічне вшанування пам'яті жертв Голодомору присвячене благодійникам - тим людям, які у непростий час творили добро, рятуючи від голоду співвітчизників у 1932-1933 рр.

Серед українців були ті, хто наважувався на мужні вчинки в часи, далекі від романтики і героїки . Йдеться про людей, які рятували інших від голодної смерті - роздавали, хліб, напували і зігрівали. Серед них - педагоги, лікарі, рядові селяни, багатодітні матері.

У всіх обласних центрах України на центральних площах пройдуть жалобні заходи, загальнонаціональна хвилина мовчання та акція "Запали свічку пам'яті". Пом'януть жертв Голодомору також і в багатьох країнах світу.

Вперше пам'ятна дата була встановлена ​​в 1998 р. указом Президента Леоніда Кучми і називалася Днем пам'яті жертв Голодомору. У 2000 р. назву було змінено на "День пам'яті жертв Голодомору та політичних репресій". У 2007 р., згідно змінам, внесеними Указом Президента Ющенка, став називатися Днем пам'яті жертв голодоморів. Відзначається щорічно в четверту суботу листопада.

Голодомор 1932-1933 рр.., що став наслідком організованих заходів керівників УРСР та СРСР, викликав масову загибель сільського населення України і півдня Росії, переважну більшість якого становили українці. На думку сталінського режиму, українське селянство становило серйозну загрозу Радянської влади на території України. Під час голодомору, за офіційними даними, загинули близько 9 млн, а за неофіційними - до 13 млн жителів всієї країни. Крім Голодомору 1932-1933 рр.. в історії України були зафіксовані голодомори 1921-1923 та 1946-1947 рр..

У 2002 р. Україна відзначала 70 -річчя масової загибелі людей від голоду в 1932-33 рр.. У ході проведених заходів керівництво країни наполягало на міжнародному офіційному визнанні цього голодомору геноцидом українського народу.

У деяких дослідженнях (у тому числі західних фахівців ) автори доводять, що Голодомор відповідає загальноприйнятому визначенню геноциду. Голодомор як геноцид українського народу сталінським режимом у 1932-1933 рр.. офіційно визнаний урядами України, Австралії, Угорщини, Ватикану, Латвії, Литви, Естонії, Італії, Аргентини, Канади, Грузії, Польщі, США, Іспанії, Перу, Чехії, Колумбії, Андорри, Бразилії, Еквадору, Мексики, Парагваю, Словаччини, Чехії, Чилі.

Офіційне вшанування пам'яті жертв Голодомору, в тому числі, визнання його геноцидом українського народу , почалося з ініціативи української діаспори в США і Канаді. Так , починаючи з 1983 р. , в столиці канадської провінції Альберта місті Едмонтоні , в мерії міста щорічно проводиться святкування річниці Голодомору. На офіційній частині заходу традиційно присутні мер міста і керівники провінції . Біля входу в мерії встановлено перший в світі пам'ятний знак на честь річниці Голодомору "Розірване кільце життя". У 1988 р. Конгрес США, а в 1989 р. - Міжнародна комісія юристів офіційно визнали голодомор 1932-33 років актом геноциду проти української нації.

23 жовтня 2008 Європарламент визнав Голодомор в Україні злочином проти людства і висловив співчуття українському народу.

Згідно з соціологічним опитуванням, проведеним у 2010 році, 60 % громадян України вважають Голодомор геноцидом, пише РБК Україна.
Теги: геноцид, пам'ять, голодомор


Читайте також:
Коментарі
avatar