29 січня - День пам’яті героїв Крут
29.01.2015 12:25
29 січня в Україні відзначають День пам’яті героїв Крут – саме там у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність.

Бій під Крутами – бій, що відбувся на залізничній станції Крути 29 січня 1918 року між московсько-більшовицькою «ордою» Михайла Муравйова та об’єднаними військами юнкерів 1-ої Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького та 1-ої сотні новоствореного Студентського куреня під єдиним командуванням Аверкія Гончаренка, під час наступу на Київ московсько-бандитських банд.

У Крутах перебувало майже 420 студентів, гімназистів та юнаків. Вони мали на озброєнні 8–10 кулеметів та одну гармату на залізничній платформі. Проти них московсько-більшовицьке командування зосередило значні сили: т. зв. Полтавську колону 1-ї «армії» П. Єгорова, 2-гу «армію» Р. Берзіна та підрозділи з 3-ї «армії» Кудинського. На озброєнні вони мали понад 5 тис. 600 багнетів. Під час бою на допомогу цим військам прибув з Олександрівська 1-й Петроградський зведений загін. Таким чином, москалі у кілька разів чисельно переважали захисників Крут.

Бій тривав цілий день в снігу за 20-градусного морозу. Завданням 600 українців було протриматися день. Увечері під загрозою оточення москалями та так званим “українським” полком ім. Шевченка з Ніжина, що виступив на з’єднання з наступаючими більшовиками, вирішено відступити з бою на станцію. Організований відступ відбувався холоднокровно уже в темряві. Вояки сіли у потяг на станції і рушили у напрямі Києва, де з’єдналися з Чорними гайдамаками Симона Петлюри і взяли участь у придушенні більшовицького заколоту на заводі “Арсенал”.

Українські втрати: близько 250 юнаків, одна чета студентів (28 осіб) і 10 старшин, тобто близько 300 осіб із 600 учасників бою.

Втрати москалів були значно більшими, що очевидно й викликало лють Муравйова при розправі з полоненими.

Інша половина, ті хто не загинули, взяли участь у придушенні більшовицького повстання на заводі “Арсенал” у Києві і у всіх визвольних змаганнях.

Ворога було затримано, виграно дорогоцінний час на переговорах у Бресті, придушено більшовицьке повстання в Києві, вчасно евакуйовано державні установи перед наступом більшовиків.

Пам’ять про них, як і та велична Ідея, за яку вони боролися – невмируща. Вічна їм слава!

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка

Фото: http://zhzh.info/

Теги: більшовики, героїзм, Аверкія Гончаренко, пам'ять, Герої Крут, бій


Читайте також:
Коментарі
avatar