У Винниках відбулися урочистості з нагоди роковин Івана та Юрія Липів (ОНОВЛЕНО+ВІДЕО)
02.03.2015 14:33

У Винниках відбулися урочистості з нагоди 150-річчя від дня народження Івана Липи та 115-річчя від дня народження Юрія Липи.

У четвер, 26 лютого, відбулася панахида на могилі Івана Липи на міському цвинтарі у Винниках. Панахиду відправили отці місцевих церков о. Василь Петрик (УАПЦ) і о. Петро Паньків (УГКЦ). З нагоди 150-ої річниці від дня народження Івана Липи у Винники завітали представники його родини з Одеси.

У дорослій бібліотеці міста учні загальноосвітньої школи «Берегиня» провели екскурс сторінками життя Івана Липи зробили , підсилюючи усні розповіді слайдами на екрані. Розповідали про життя, громадську позицію, лікарську діяльність, ув’язнення через боротьбу за незалежність України. Зупинилися на аналізі творчості, що має величезне значення для розвитку української літератури і культури, зокрема – на казках Івана Липи. У них письменник намагався показати дитині образ сильної, відважної і глибоко моральної особистості.

Розповів про життя і творчість Івана Липи аспірант Одеського національного університету Ігор Стамбол. Також виступив член Спілки журналістів України, колекціонер Тарас Максим’юк (Одеса). Свої вірші прочитав поет зі Львова Ярослав Петришин.

В Історико-краєзнавчому музеї м. Винники відбувся семінар із нагоди 150-річчя від дня народження Івана Липи та 115-річчя від дня народження Юрія Липи. Батько і син залишаються маловідомими для багатьох українців. Вшанування Івана Липи – постаті, яка стала яскравим спалахом, що освятив молодому поколінню шлях до боротьби за державність України – розпочалося із виступів науковців про його політичний, творчий, лікарський шлях і значення діяльності для громади.

Привітав присутніх, подарував музею збірники творів Липи, подякував усім, хто долучився до вшанування Івана та Юрія Липів, заступник міського голови Винник із соціально-економічних та гуманітарних питань Тарас Дмитерко, зазначивши: «Іван Липа – помітна постать в українській літературі, культурі, політиці кінця ХІХ – початку ХХ ст., але його творча спадщина ще недостатньо вивчена. Багато маловідомих сторінок є в життєписі його сина – Юрія Липи –  визначного письменника і публіциста, лікаря УПА. Тому вшанування в нашому місті таких потужних постатей – це важливий крок до осмислення їхнього життя і значення їхніх напрацювань для прийдешніх поколінь».

«Винниківська земля прийняла тіло Івана Липи на вічний спочинок, – розпочав розповідь директор видавництва «Каменяр», заслужений діяч культури Польщі Дмитро Сапіга. – І батько, і син зробили чимало для України, їхня творчість актуальна в наші дні. Вони – величний зразок української доблесті».

Шипка Галина, президент Благодійного фонду «Призначення» ім. Ю. Липи (Яворів), зазначила, що «існують речі, перед якими війна маліє». Адже Юрій  як пророк написав нам Біблію, а ми не були готові її сприйняти. Потрібно знати і поширювати його заповіти. Жінка  процитувала рядки з першої книги з трилогії Юрія Липи, який залишив нам пророцтво у вигляді думок: «Впали народи, тому що не були приготовані… В українського народу є велике призначення – бути соборними».

Зі своїми науковими знахідками присутніх ознайомив аспірант Одеського національного університету, дослідник життя і творчості Івана Липи Ігор Стамбол. Подарував поштівки з портретами періоду «тарасівців» ще один одесит –  член Спілки журналістів України, колекціонер Тарас Максим’юк. На семінарі виступили літературознавець, співробітник Благодійного фонду ім. Івана та Юрія Липів Світлана Кучеренко (Одеса), заслужена артистка України Ольга Журавльона, письменник і журналіст Володимир Кузик, представник від родини Володимир Гуменецький.

Підводячи підсумки семінару, директор Історико-краєзнавчого музею Ігор Тимець  зазначив, що у виставкових залах музею експонується виставка давніх ремесел, що дало можливість показати, якою бачив Галичину Іван Липа. І. Тимець  подякував усім, хто долучився до організації вшанування Івана Липи – Винниківській міській раді, т-ству «Просвіта», бібліотекам Винник, родині.

Доповненням до наукової частини стала літературно-музична. Перед присутніми виступили скрипаль-віртуоз  Богдан  Дворник, струнний квартет та ансамбль бандуристів Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка, читачі винниківських бібліотек.

Лариса КУБСЬКА


Історико-краєзнавчий музей м. Винники запрошує відвідати виставку «Подорож у минуле», яка показує колорит та етнографічне багатство Галичини в кінці ХІХ - на поч. ХХ ст. Оглянувши виставку, гості зануряться у час, коли жили їхні дідусі і бабусі, побачать багатий український стрій, прекрасні вишивки (лемківські та холмські костюми, вишивки Галичини), речі побуту, які оточували наших прадідів, пізнають ремесла і промисли, якими жили вони. Ці речі ілюструють фотовиставку відомого фотомитця Юліана Дороша.Теги: Іван Липа, Семінар, музей, роковини, Юрій Липа


Читайте також:
Коментарі
avatar