На Львівщині збереглася церква, в якій служив автор музики державного Гімну України
04.03.2015 20:55
На Львівщині, у селі Стрілки Старосамбірського району, зберелася церква святого Євстахія, в якій відправляв богослужіння Михайло Вербицький, автор музики до Державного Гімну України. Сьогодні Вербицькому минає 200 років.

Про це повідомляє у сьогоднішній публікації в київській газеті «День» відомий львівський журналіст Йосип Марухняк.

Цей храм має рідкісну назву – святого Євстахія, названий так на честь римського воєначальника, який загинув за християнську віру – разом із дружиною і двома синами. Церква вшановує пам’ять цього святого 3 жовтня.

Як пояснив нинішній парох Стрілок отець Володимира Паращинець, таку назву храмові селяни дали чисто з практичних міркувань: до цього часу вже закінчувалися основні польові роботи, і селяни мали змогу попразникувати і поярмаркувати, бо колись на храмові празники у цих селах відбувалися великі торговиці.

Про те, що в цьому храмі служив автор гімну «Ще не вмерла України», вказує важливий церковний документ – «Шематизм Перемиської єпархії», який уклав відомий церковний історик, священик Дмитро Блажейовський.

«Тільки у ті часи наша церква мала інший вигляд, була меншою майже наполовину і мала статус каплиці, - каже отець Володимир. - Отець Михайло Вербицький був адміністратором цієї каплиці з 1853 по 1856 роки... Перед Другою світовою війною - 1939 року — до церкви прибудували притвор, а сама будівля храму походить із 1792 року». 

Храм святого Євстахія належить до пам’яток місцевого значення. З трьох боків він оточений цвинтарем, і з пагорба, на якому розташований, відкривається прекрасний краєвид на Карпати і річку Дністер. Можливо, вже тут наспіви річки і гірських вітрів нашіптували священикові й композиторові ту безсмертну мелодію, яка увіковічнила його ім’я. У будь-якому разі, місцеві жителі стверджують, що мелодія Державного Гімну України була написала у Стрілках, хоча це трохи не співпадає з історичними фактами. Найімовірніше, ця мелодія появилася у селі Млини на території теперішньої Польщі, де отець Вербицький служив до останніх днів свого життя...

Про те, що в храмі служив отець Михайло Вербицький, вказує меморіальна дошка. Місцевий священик каже, що це зобов’язує його «служити вірно і патріотично своєму народові». Він мешкає на плебанії, на тому ж місці, де жив колись отець Михайло Вербицький, тільки от будівля вже не та. Нинішня — з 1902 року, а на її місці колись була інша, дерев’яна. Плебанія розташована біля підніжжя гори, а церква — на горі. Цікаво підніматися туди — таке відчуття, що справді сягаєш небес.

...Недавно у селі була пересувна виставка до 200-річчя від дня народження Михайла Вербицького — з експонатами із сіл Завадів і Залужжя Яворівського району та з доданими експонатами із церкви святого Євстахія, зокрема іконою цього святого, яку в 1944 році пробила куля. Зараз виставка експонується в краєзнавчому музеї в райцентрі Старий Самбір. А село готується до 200-річного ювілею Михайла Вербицького. Його іменем названа місцева школа, і ось уже п’ятнадцять років у Стрілках проходять фестивалі духовної музики імені отця Михайла Вербицького. Цьогорічний фестиваль відбудеться 26 квітня: у село приїдуть найкращі церковні й шкільні хори району та області.


Теги: церква, гімн, Львівщина, Михайло Вербицький


Читайте також:
Коментарі
avatar