На Прикарпатті жінка півстоліття в лісі ховала архіви УПА (ВІДЕО)
23.05.2015 12:56
Мешканці гуцульського села Пістинь десятиліттями ходили в ліс і навіть не здогадувалися, що там під ногами. Поки не заговорила 85-річна Марія Сторожук. Її будинок - ближній до лісу. Вона згадує, як у 50-х її сім'я допомагала українським повстанцям. Вони ховалися в підземному сховищі.

"Моя мама пекла хліб, то ми пекли зі своєї муки, а як не було своєї муки, то вони привозили нам борошно. Тоді не було ні котлет, ні салатів. Був борщ, капуста, барабулі", йдеть у сюжеті програми "Подробности" телеканалу Інтер.

Завантаження плеєра...

Марія Сторожук каже, що досі постаті повстанців перед очима.

"Це не хлопці були, золото. Таким був Космацький, псевдо мав "Довбуш ". Високий, стрункий, красивий. У нас жінка тут сусідська говорила, що нічого не хоче, аби від нього дитину мати".

Довгі роки Марія зберігала таємницю лісового притулку. Боялася. Поки не зрозуміла, що вже можна розповісти.

"Нікому в голову не могло прийти, що під носом зариті матеріали. На той час коштували сотні життів., - говорить сільський голова Пістинь Тарас Бейсюк.

Лісничий покликав на допомогу місцевих жителів і почав розкопки на місці табору. Кілька днів тому натрапили на дивний металевий предмет. Спочатку подумали: а раптом вибухівка, адже покидаючи притулку повстанці часто їх мінували. Виявилося, що бідон. А всередині - папери.

"Ці папери були акуратно складені і всі перемотані, звичайно, такими ось. І в кожній теці було записано: "архів 51 рік", "архів 50 рік". І це все так було складено акуратно, дуже акуратно, - розповідає про знахідку лісничий Петро Пліхтяк.

Серед знахідок - листівки, накази, розпорядження з прізвищами і датами. А ще багато чистого паперу і радіолампи для рацій. Одним словом - артефакти, які багато нового розповідають про українське підпілля.

"Якщо потрапили в засідку, пише такий-то, такий-то - звіт про упалих в УПА - потрапив в засідку, 4 рази був поранений і домігся своїм пістолетом. Ніхто з них не здався в полон.", - говорить Петро Пліхтяк.

"Завдяки цим документам вдасться простежити, чим займалися повстанці в той період, яку вони проводили безпосередньо діяльність", - каже історик Ярослав Коретчук.

Історики вже з'ясували - це робочі архіви УПА Коломойського і Косівського районів Гуцульщини. Копії вивчатимуть науковці, а оригінали передадуть на зберігання до Києва. В один з національних музеїв.


Теги: повстанці, Пістинь, прикарпаття, артефакти, Марія Сторожук, УПА, таємниця


Читайте також:
Коментарі
avatar