Стежка Митрополита Андрея Шептицького
17.10.2015 12:35
Винниківське міське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка спільно з народним депутатом України Ігорем Васюником реалізують проект створення культурно-меморіального комплексу «Стежка Митрополита Андрея Шептицького».

Ідея створення «Стежки Митрополита Шептицького» належить Винниківському міському товариству  «Просвіта» імені Тараса Шевченка на чолі з його головою Любомиром Білоусом, ініціативним мешканцям, які вирішили долучитися до ювілею Владики і водночас прислужитися містові. Скористалися тим, що Митрополит Андрей Шептицький неодноразово бував у Винниках, відвідував місцеву церкву.        Винниківчанин Зіновій Чепіль згадував про приїзд Митрополита Кир Андрея Шептицького та єпископа – помічника Митрополита Впреосв. Кир Івана Бучка з канонічними візитаціями: «Отець Гірняк організував величаву зустріч владики – по – особливому били дзвони, співав хор, пообіч церкви зібралась величезна кількість вірних, які отримували благословення Митрополита Андрея».

Як заявив голова «Просвіти» Любомир Білоус, створення Стежки Митрополита Шептицького має стати нашою достойною відповіддю на звернення Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава з нагоди підготовки до відзначення 150-річчя з дня народження Митрополита Андрея, де прозвучав заклик: “Давайте зробимо Митрополита доступним для сучасного українця … Давайте наново відкриємо для себе постать того, кого світ сьогодні знає як велетня Святоюрської гори”.

Благословення з цієї нагоди на адресу Винниківської «Просвіти» надіслав Митрополит Львівський Ігор (Возьняк).

Отже,  товариство «Просвіта» підготувало концепцію «Стежки Митрополита Шептицького», створило робочу групу з відомих  мистців, які розробили проектно-кошторисну документацію. Після обговорення в постійних депутатських комісіях, це питання було винесено на сесію Львівської обласної ради. Депутати одностайно схвалили ініціативу товариства.

З самого початку реалізації проекту до нього активно долучився народний депутат України Ігор Васюник. З метою координації роботи, він, зокрема, підтримав ідею створення Громадської ради проекту «Стежки Митрополита Шептицького» та залучити до неї священників і моральних авторитетів міста.

З Божого благословення нині уже ведуться підготовчі роботи.

Стежка Митрополита Шептицького – в найближчому майбутньому має стати місцем відпочинку винниківчан, відвідин туристами. Сюди з пізнавальною метою зможуть приходити школярі на уроки духовності, історії, географії, біології, адже Митрополит любив природу, був ініціатором створення не одного заповідника, які збереглися донині.

У структурі комплексного природно-антропогенного об'єкту екологічного та релігійного туризму екскурсійної спрямованості  “Стежка Митрополита Шептицького” передбачено 3 (три) екскурсійні зупинки:

1. “Молитовне поле”;

  1. “Урожай життєвої мудрости” Митрополита Андрея”;
  1. “Криничка Митрополита Шептицького”.

На першій буде встановлено скульптурний комплекс під назвою «Велетень Святоюрської гори». На другій екскурсійній зупинці “Урожай життєвої мудрости” Митрополита Андрея” мова йтиме про його пастирські послання, що є актуальними донині.

На третьому екскурсійному пункті “Криничка Митрополита Шептицького”, що знаходиться поруч з водозабором «Цісарська криниця»,  

туристи отримуватимуть інформацію про меценатство, благодійництво Митрополита. Тут буде розташована альтанка, де подорожні зможуть відпочити, втамувати спрагу цілющою водою...

Комплексний природно-антропогенний об'єкт екскурсійної спрямованості “Стежка Митрополита  Шептицького” створюється на місці реально існуючої в природі стежки, що була підготовлена монахами в 1934 році спеціально для прогулянкових потреб Митрополита  Шептицького, який на той час, через хворобу, пересувався лише у візку. Митрополит добирався до місця прогулянки окремою дрезиною по вузькоколійці (навпроти стежки була зупинка) і під час мандрівки послуговувався допомогою монахів.

Тут, на лоні природи, замислювався над кроками до здобуття української державності, осмислював свої пастирські послання, застановлювався над долею Української Церкви, обдумував духовні й освітні проекти для молоді, митців...

Слід зауважити, що незважаючи на чималий відрізок часу, ця стежка збереглась і, по нинішній час, використовується людьми.

І як добре, що відомості про цю стежку не було втрачено. Їх зберегла донька священника Олексія П’ясецького, канцлера Митрополита Андрея – Олександра П’ясецька-Процишин.

Стежка Митрополита  Шептицького знаходиться в нижній частині схилу г. Жупан (390м н.р.м.), що зорієнтований на південний схід і простягається з півночі на південний захід на 470 метрів – до самого підніжжя гори. На місцевості: початок - від автомобільної дороги Львів-Тернопіль (Н-12), далі проходить по межі землеволодінь Винниківського лісництва ДП “Львівське лісове господарство” та Винниківської міської ради і завершується неподалік вул. Руської у Винниках.

Відновлення і облаштування «Стежки Митрополита» - це неабиякий іспит для усіх винниківчан, який маємо пройти з гідністю. Вище уже йшлося про те, що проект гаряче підтримали найвищі духовні особи, народні депутати України, обранці області.

Цей комплекс органічно вписується в стратегію рекреаційно-туристичного розвитку Винників.

Галина Проскурницька, Голова культурологічної комісії Товариства «Просвіта»

Пропонуємо читачам сайту переглянути у форматі PDF свіжий номер газети «Винниківська Просвіта»: «Винниківська Просвіта, № 7 від 16 жовтня 2015 року».


Теги: меморіальний комплекс, винниківчани, Любомир Білоус, Просвіта. Андрей шептицький


Читайте також:
Коментарі
avatar