У Винниках можуть знищити ранньоскіфську пам’ятку археології
26.11.2015 16:05

У Винниках може зникнути унікальна пам’ятка археології – поселення і могильник, яке історики датують VI-VII століттям до нашої ери. На місці, де розташована пам’ятка, збираються облаштувати «стежку Шептицького». Та науковці б’ють на сполох, адже закон забороняє землерийні роботи на пам’ятках археології.

Молодший науковий співробітник інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України Андрій Гавінський розповідає: «У Винниках реалізовують проект – створюють «стежку Шептицького». Вона має проходити по археологічній пам’ятці – урочищу на горі Шипшина. Бульдозер вже почав працювати, проте наразі роботи припинено. В Управлінні охорони культурної спадщини відповіли, що зв’яжуться з археологами, щоб вони провели дослідження».

За його словами, «стежку Шептицького» облаштовують на підставі рішення Львівської обласної ради. Але, за словами науковця, таке рішення не може вступати в силу, якщо немає погодження з відповідними органами.

Натомість старший науковий співробітник відділу археології інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України, доктор історичних наук Микола Бандрівський наголошує: «Зараз нам підкидають думку, що все, що не має охоронного номеру, можна знищувати і переінакшувати. Пам’ятку у Винниках виявили у 1991 році. Ми її стаціонарно досліджували, опублікували, ввели у науковий обіг. Це пам’ятка ранньоскіфського часу – VI-VII ст. до н. е. Тобто, їй приблизно 2700 років. Там є і поселення, і могильник».

За словами Миколи Бандрівського, сьогодні на пам’ятці почалися роботи і бульдозер вирив із землі уламки кераміки, якій кілька тисяч років. На його думку, ситуацію хочуть просто замовчати, бо в ній нібито замішана церква.

«Якщо пам’ятка не зареєстрована, вона не є беззахисна. Закон «Про охорону археологічної спадщини» чітко говорить, що будь-яка пам’ятка археології, незалежно від того, внесена вона до реєстру чи ні, перебуває під охороною держави. А чому пам’ятку не внесли до реєстру – це питання до місцевих органів влади. Проте закон забороняє будь-які землерийні роботи на пам’ятці, незалежно від її статусу», – наголошує археолог.

Також він додав, що вже складене термінове звернення до Львівської ОДА та облради з проханням поставити пам’ятку на державний облік.

Джерело: http://zik.ua/
Фото: http://plus.lviv.ua/

Теги: археологія, Стежка Шептицького, розкопки, Андрей Шемтицький, митрополит


Читайте також:
Коментарі
avatar