Товариство ім. Ольги Басараб ініціює присвоєння бібліотеці та школі у Винниках ім’я Катрі Гриневичевої (ФОТО)
30.11.2015 17:32
Про це розповіла голова ЛОО «Товариство українок ім. Ольги Басараб» Ярослава Ваврисевич на літературному вечорі «Княгиня українського писемництва», який присвятили до 140-річчя від дня народження Катрі Гриневичевої.

Вечір відбувся у бібліотеці-філії № 34 ЦБС для дорослих м. Львова, який гостинно відкрила завідувач Ірина Андрухів.

Присутні почули про життєвий і творчий шлях Катрі Гриневичевої, яка народилася у Винниках, але, на жаль, залишається маловідомою. Також Ярослава Ваврисевич розповіла про те, як разом із головою Винниківського осередку «Союзу Українок» Стефанією Гілетою заснувала літературний конкурс молодих прозаїків, а також про його мету і здобутки.

Завдяки цьому конкурсу, який традиційно проводять у Винниках, юні письменники змогли показати свої творчі проби – новели, оповідання, есе. Протягом багатьох років існування конкурс дав путівку у літературне життя дітям із Винник та інших міст і сіл Львівщини.

Ярослава Ваврисевич детально ознайомила читачів і гостей бібліотеки про знайомство винниківської письменниці з Василем Стефаником, який навернув її до української мови після життя за кордоном, адже коли дівчинці минуло три роки, її батьки переїхали до Кракова, там вона закінчила польську вчительську семінарію й розпочала писати польською мовою.

Творчість Катрі Гриневичевої багатогранна, її вважають авторкою малої прози. У першій збірці Катрі Гриневичевої "Легенди і оповідання" (1906) вміщено оповіді, присвячені тяжкому й безпросвітному життю бідних дітей. Письменниця добре знала дитячу психологію, бачила, за яких тяжких умов зростали й виховувалися діти галицької бідноти, тому багато сил віддала народному вихованню, формуванню шкільної лектури. У 1910-1912 роках вона редагувала дитячий журнал «Дзвінок».

«Починаючи від першого літературного конкурсу молодих прозаїків, ми видали і дарували учасникам збірку «Легенди і оповідання», – каже Ярослава Ваврисевич. – Але це було нелегко. Тяжко, по зернинках, ми збирали матеріали до цієї книжки в періодиці, журналах, а потім ходили по видавництвах, але безрезультатно, бо книгу називали некомерційною. На щастя, у Винниках з’явилася людина, яка видала збірку, – Богдан Голіян».

Музичною окрасою вечора стали виступи студії «Бельканто». Оповідання письменниці прочитали актор театру ім. Заньковецької і студенти факультету культури Національного університету ім. Франка. Учні загальноосвітньої школи «Берегиня» під керівництвом педагога-організатора Оксани Яцків показали уривок з оповідання «Омелькова судьба».

Про родинні зв’язки та патріотичні твори розповіла родичка Катрі Гриневичевої Галина Скремета.

Про значення постаті та творчості Катрі Гриневичевої для громади Винник говорили Стефанія Гілета, Богдан Голіян, Богдан Шустер, Любомир Білоус.

Під час літературного вечора Ярослава Ваврисевич ініціювала, щоб назвати дитячу бібліотеку і одну зі шкіл Винник ім’ям Катрі Гриневичевої, побудувати невеликий пам’ятник і встановити меморіальну дошку на будинку, де вона мешкала.

Лариса КУБСЬКА, фото: Андрій ЖУК


Теги: бібліотека, Катря Гриничева


Читайте також:
Коментарі
avatar