Cьогодні – День пам'яті героїв Крут
29.01.2016 10:57
29 січня українська громадськість відзначає День пам'яті героїв Крут. 98 років тому молоді захисники УНР власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху.

Бій відбувся 29 січня 1918 р. на залізничній станції Крути (за 130 км від Києва). Цей бій тривав 6 годин між 5-тисячним загоном московсько-більшовицької орди під проводом Михайла Муравйова та загоном з київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько п'яти сотень вояків.

У полон було захоплено і потім розстріляно 28 українських юнаків. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ. Москальські нападники втратили боєздатність на чотири дні. Серед українських героїв-добровольців був винниківчанин Зубрицький Гнат Антонович (20 березня 1897 р., с. Комарники Турківський повіт — 18 грудня 1989 р., Винники) — старшина Запорізької дивізії армії УНР.

Під час наступу військ Муравйова на Київ Гнат Зубрицький записався добровільно до військового загону української молоді. Так він потрапив під Крути, де 29 січня 1918 р. відбувся бій із більшовицьким угрупуванням. У день бою Гната і ще кількох юнаків призначили до спеціальної команди підривників, яка отримала завдання знищити міст. Коли завдання було виконане, стрілянина з боку студентів на полі припинилася, біля 100 загинули.

Після цього Г. Зубрицький повернувся в Київ, а після звільнення Києва від більшовиків брав участь у похованні жертв — героїв Крут на Аскольдовій горі. Деякий час був старшиною для особливих доручень у голови Української Центральної Ради М. Грушевського.

Пам’ять про Героїв Крут, як і та велична Ідея, за яку вони боролися – невмируща. Вічна їм слава!

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка

Фото: http://portal.lviv.ua/

Теги: пам'ять, річниця, Крути, патріотизм, УНР, вшанування, герої


Читайте також:
Коментарі
avatar