Скульптор Петро Дзиндра подарував кілька робіт Винниківському історико-краєзнавчому музею (ФОТО)
25.02.2016 17:49
У Винниках відбулося відкриття спільної виставки Євгена та Петра Дзинд

Сьогодні, 25 лютого, у Винниках відбулося відкриття спільної виставки Євгена та Петра Дзиндрів. В Історико-краєзнавчий музей завітав Петро Дзиндра – відомий український скульптур, який є переселенцем з міста Ярослав (нині територія Польщі), один із зачинателів товариства «Надсяння».  Незважаючи на непросту долю (осиротів у вісім місяців. Виховувався тіткою, їх було насильницьки виселено на Західну Україну в 1945 р.), зумів  розвинути талант, що має від Бога, не розгубити його в життєвих колізіях.

За словами пана Петра, у Львові він познайомився зі своєю майбутньою дружиною Уляною, яка поставила йому двійку за оформлення стенду в музпедучилищі… Це спонукало до праці над собою. А незабаром саме ця «грізна жінка» стала його дружиною. А її батько – відомий український скульптор Євген Дзиндра став вчителем у скульптурі та в мистецтві загалом, з яким вони разом пропрацювали в одній майстерні 15 років.

Директор Історико-краєзнавчого музею Ігор Тимець розповів про життєвий і творчий шлях Петра Дзиндри, зосередивши увагу на ментальності переселенців.  «При фактично вигнанні з рідної домівки вони брали зі собою найцінніше, – розповів він, – це  Біблію, «Кобзар» та ікону. І це найповніше характеризує нас – українців».

Присутнім нагадали про найвідоміші роботи Євгена Дзиндри – одного з найкращих львівських скульпторів середини XX ст. –  зокрема про скульптури львівських левів, що «завмерли» біля входу в Ратушу, галерею портретних погрудь Тараса Шевченка, Івана Франка, Василя Стефаника, Соломії Крушельницької, Людвіга Ван Бетховена, Поля Робсона, Миколи Леонтовича. 

Із нашим містом Євгена Дзиндру поєднує те, що він був учнем скульптора Андрія Коверка, який є автором оновленого пам’ятника Тарасові Шевченку у Винниках.

Петра Дзиндру привітали з відкриттям виставки заступник міського голови Винник Богдан Шустер, голова Винниківського товариства «Закерзоння» Галина Стеців, заступник обласного товариства «Надсяння» Галина Олійник та ін.

На виставці представлено автопортрет Євгена Дзиндри, погруддя матері, діда,  а також чимало робіт Петра Дзиндри в гіпсі та бронзі («П. Чубинський і М. Вербицький», «Микола Кацал», «Ісус Христос»…), фото його горельєфів і погрудь  із каменю.

Петро Дзиндра зробив подарунок Історико-краєзнавчому  музею – модель із гіпсу таблиці «Борцям за волю України», що розміщена в с. Пікуличі (біля Перемишля);  фрагменти меморіальної таблиці сотнику УПА Володимиру Щигельському та надгробного пам’ятника на Личакові Володимиру Кашицькому.

Виставка триватиме до 8 березня.

Лариса КУБСЬКА

Виставка Євгена та Петра Дзиндрів у Винниках


Теги: скульптура, музей, виставка, Петро Дзиндра, скульптор, Євген Дзиндра


Читайте також:
Коментарі
avatar