Майстер-клас від Марії Франчук: як оздобити еко-писанки власноруч (ФОТО)
28.04.2016 17:30

Вкінці березня на сайті «Винники Plus» було анонсовано з посиланням на "Винниківський осередок Батьківської ради Львівщини" проведення майстер-класу з виготовлення еко-писанок, що мав відбутися в крамничці «Оселі». У зв’язку з похороном керівника спільноти Олесі Саноцької захід відмінили.

Але прагнення показати дітям і батькам, як виготовити гарні писанки за допомогою найпростіших технік залишилося. Голова Винниківського осередку Батьківської ради Львівщини Марія Франчук охоче поділилася своїми напрацюваннями.

«Нашою метою було навчити дітей  цінувати українські традиції, об’єднати дітей і батьків, а не удосконалювати чи запроваджувати якісь нові техніки. Оскільки розраховували і на малюків, для безпеки вирішили не використовувати свічки, щоб вони не попеклися, відмовитися від штучних барвників. Альтернатива – писанка з використанням природніх матеріалів, а також серветок, ниток».

Отож, до роботи! Беремося за виготовлення трьох видів еко-писанок – в стилі декупаж (вирізаємо різні візерунки з паперових серветок і за допомогою пензлика і клейстеру наклеюємо на яйця); мотанки (обмотуємо яйця різними кольоровими ниточками); писанка, що оздоблена природніми матеріалами (крупами, макаронами, насінням).

«До цього часу я ніколи не пробувала робити таких писанок, але якщо є бажання, то все можливо, – каже мама чотирьох дітей Марія Франчук. – Звичайно, перед майстер-класом я разом із дітьми попрацювала над всіма видами «писанок» для апробації. Спочатку зробили клейстер за таким рецептом: залили 2-3 ст. ложки муки півсклянкою холодної води та добре вимішали. В каструлю налили 2 склянки води і закип’ятили. Коли вода закипіла, влили суміш води з мукою. Варили на повільному вогні, постійно помішуючи. Коли суміш загусла, її остудили й використовували.

Декупаж. Хлопці вирізали зі серветок малюночки, які їм сподобалися – метелики, курчатка, яєчка, гілочки. Тоді прикладали малюнки до яйця і зверху все добре промазували клейстером. Просто і під силу навіть зовсім маленьким діткам. Малюнки можуть попередньо вирізати дорослі, якщо діти ще не вміють.

Писанку-мотанку робили за допомогою ниточок. Діти вибирали колір, тримали ниточку, а я крутила яєчко. Тут ми, правда використали двосторонній скотч, який попередньо наклеїли на дерев’яне яйце, але дітям дуже сподобалося».

За словами Марії Франчук, найцікавішим заняттям було оздоблення яєць різними крупами, макаронами. Це дітей привело в захват. Насправді еко-писанку зробити просто. Потрібно намазати на яйце клейстер пензликом і торкнутися ним зернятка, яке легко причіпляється до пензлика, та приклеїти в потрібному місці на яйці. Діти все прикладали пальчиками, а це ще й дуже корисно, адже розвивається моторика рук, яка має не абиякий вплив на розвиток дитини.

«Саме ці писанки вийшли найгарнішими, і діти їх постійно оглядали й рухали руками, через що вони неодноразово падали, від них інколи відлітали деякі елементи, – каже Марія. – Тому, я зрозуміла, що якщо все ще раз обмазати клейстером і дати добре висохнути, то ніякі падіння не страшні. А ще діти спробували зобразити яйце з круп на папері. Для роботи ми використовували пшоно, макарони у вигляді зірочок, насіння гарбуза, соняшника, льон, гречку, рис, сочевицю різних кольорів. Великі та об’ємні деталі, такі як насіння гарбуза, гречку необхідно клеїти обережно і чекати поки повністю висохне. Мак, кукурудзяну крупу краще посипати в самому кінці, коли всі деталі висохнуть».

Наступного року Винниківський осередок Батьківської ради Львівщини планує таки провести майстер-клас, а також показати відео про писанки та розказати про історію та значення символів.

Лариса КУБСЬКА


Теги: Емаус-Оселя, діти, Марія Франчук, майстер-клас, писанка


Читайте також:
Коментарі
avatar