Сьогодні народився Юрій Липа
05.05.2016 13:28
З нагоди 116-ої річниці від дня народження письменника й патріота, лікаря УПА Юрія Липи у п'ятницю, 6 травня, відбудеться літургія в церкві Святої Великомучениці Параскевії в селі Бунів Яворівського району.

Нагадаємо, що могила батька Юрія Липи – Івана Липи, який жив у Винниках по вул. Лесі Українки (фото), знаходиться на винниківському кладовищі. А ім‘я Юрія Липи присвоєно обласній лікарні ветеранів війни та репресованих у Винниках.

Із нагоди відзначення 116-ї річниці від дня народження Юрія Липи, духовного провідника українського народу, о 10.40 також відбудеться піша хода до меморіального комплексу Ю. Липи в с. Бунів. Об 11.40 – виїзд до єдиного в Україні пам’ятника визначного ідеолога українського націоналізму, публіциста, лікаря УПА Юрія Липи в село Іваники, покладання квітів

Юрій Іванович Липа (народився 5 травня 1900 року в м. Одеса – замордований 20 серпня 1944 р. у селі Шутова Яворівського району Львівської області) – громадський діяч, письменник, поет, публіцист, лікар, автор української геополітичної концепції, один з визначних ідеологів українського націоналізму.

Після переїзду влітку 1943 до Яворова (тепер Львівська область) він став одним з активних учасників українського руху Опору. Працюючи як лікар, Юрій Липа організував підпільні курси з підготовки медичних кадрів для Української Повстанської Армії, готував тексти листівок і відозв до населення і німецьких солдат. Постать Юрія Липи була настільки значущою, що 1943 р. його діяльність помітили у вищому державному проводі фашистської Німеччини. За наказом Гітлера Ю.Липу було перепроваджено до Берліна, тому що, на думку правителів Німеччини, він був найбільшим українським ідеологом-державником. Йому запропонували очолити маріонетковий уряд України. Однак Юрій відкинув цю пропозицію.

З липня 1944 року – інструктор першої Старшинської школи УПА в Карпатах. 9 серпня 1944 року Юрія Липу захопив підрозділ НКВС у селі Іваники Яворівського району, а на світанку 20 серпня 1944 р. Юрія Липу було по-звірячому замордовано в с. Шутова Яворівського району, що на Львівщині. Похований у с. Бунів Яворівського району.

Родина Юрія Липи неодноразово відвідувала Винники. У Винниківській міській раді давно «виношується» ідея створити у Винниках музей Івана та Юрія Липи. Адже будинок, у якому винаймав помешкання Іван Липа, зберігся досьогодні! І в ньому проживають декілька сімей! На жаль, зараз цей будинок перебуває в аварійному стані, та в місті відсутній переселенський житловий фонд. Тому питання з відкриттям музею, наразі, залишається «відкритим».

Володимир ГАВРИЛІВ


Теги: Іван Липа, річниця, літургія, роковини, Юрій Липа


Читайте також:
Коментарі
avatar