Представники Криму і винниківського осередку Товариства «Закерзоння» розповіли про трагедію своїх народів
09.05.2016 11:15

В Україні вчора відзначили День пам'яті та примирення, присвячений жертвам Другої світової війни 1939-1945 років. Про трагічні моменти історії кримських татар і винниківчан-переселенців говорили на концерті «Матері Україні», що відбувся КЦ «Дозвілля».

Етнограф Ульвіє Аблаєва

Представниця Криму – етнограф Ульвіє Аблаєва (фото) – два роки живе у Львові, працювала в Історико-краєзнавчому музеї Винник, була координатором фестивалю кримськотатарської культури, що два роки поспіль відбувався в нашому місті. Саме вона виготовила і подарувала місцевому музею єдиний в Україні реконструйований костюм кримських татар.

Жінка-науковець, для якої Винники стали рідними завдяки новим друзям, поділилася інформацією про те, який вплив мали події 72-річної та дворічної давності на кримськотатарський народ і її родину зокрема.

«У Львові мені живеться спокійно, – каже Ульвіє. – Ніхто не стріляє, нікуди не виганяє… А про те, що відбувається в Криму, ви знаєте тільки з повідомлень ЗМІ. Я їжджу на батьківщину кожні 3-4  місяці, бо моя сім’я і  мама залишилися там. Через особисті обставини я знаходжуся у Львові. Але щохвилини думаю про те, що син, якому 26 років, і донька, якій 22, постійно перебувають у небезпеці.

У 2014 році відбулася анексія, окупація Криму – частини Україну. Коли це сталося, маму неодноразово відкачували, бо вона мала страх  геноциду, що був 72 роки тому – в 1944. Тоді мамі було шість років.  Коли їй було чотири, розстріляли її батька.  Бабуся потрапила з дитиною в пустелю Узбекистану, де й загинула. Мама залишилася сиротою…

Два роки тому відбувся ще один геноцид. Перша анексія півострова – 1783 рік. Російська імперія, яка до цього часу залишається колоніальною імперією, зробила все для того, щоб вигнати людей з Криму, щоб звільнити територію для слухняного народу.

Зараз, на жаль, спостерігається та сама ситуація. Я з болем розповідаю про ці трагічні сторінки свого народу. Але про це треба знати і пам’ятати».

Паралелі історії мешканців півострова з історією переселенців, яких у Винниках живе 60 відсотків, провів директор Історико-краєзнавчого музею, заступник голови винниківського осередку Товариства «Закерзоння» Ігор Тимець.

«Ми, як ніхто, розуміємо кримських татар, – розповів пан Ігор. – Адже відчули на собі трагедію вигнання, коли нищили церкви, палили школи, а на збір давали три години, щоб покинути свої давні українські землі. Ця трагедія також відбулася в 1944 році. І ворог був один   – комуністичний уряд російської імперії. Депортація українського народу відбувалася в чотири етапи – з 1944 до 1946 року. А після цього розпочалася операція «Вісла». Переселення, яке мало бути добровільним, зазнало фіаско ще на першому етапі… Півмільйона українців стали вигнанцями».

 За переконанням Ульвіє Аблаєвої та Ігоря Тимця, і в культурі, і в історії кримськотатарського та українського народів багато спільного. Пам’ятаймо, що зараз наші брати, сини, батьки воюють за незалежність України. Живімо з вірою в світле майбутнє нашої спільної держави.

Лариса КУБСЬКА


Теги: ігор тимець, Ульвіє Аблаєва, Кримська родина, переселенці, діти, Матері України, концерт, тимчасові переселенці, Закерзоння


Читайте також:
Коментарі
avatar