Сьогодні 75 років від дня загибелі мирних винниківчан – жертв Другої світової війни
28.06.2016 18:24

Сьогодні, 28 червня, виповнюється 75 років з дня трагічної загибелі мирних мешканців теперішньої вулиці Любич-Парахоняк, яких розстріляли радянські військові. Свій вічний спочинок семеро винниківчан знайшли у братській могилі на німецькому цвинтарі.

Спогади очевидців засвідчили ті страшні події, які відбулися 28 червня 1941 року. Тільки-но розпочалася війна між Радянським Союзом і  Німеччиною. Радянські військові готувалися до відступу.

На залізничній станції, яка була розташована в районі школи № 29, готувалися до евакуації дружини військових, було багато війська. Раптово почулися крики і постріли. Радянські військові увірвалися на подвір’я Лученків і схопили господаря дому, колишнього шкільного інспектора та вчителя Василя Лученка. Його побили прикладами і розстріляли на очах дружини.


Василь Лученко з дружиною Марією та своїми учнями

Опісля розлючені офіцери схопили і виволокли з дому сусідів: лікаря Кароля Становського, його паралізовану тещу та сестру дружини – Яримович Климентину і  Мариновську Ганну-Марію, Теодора Сеньківа, а також ще двох людей, які працювали в полі. Жінки просили про змилування, молилися, тримали в руках розп’яття, але були прошиті кулями.

За Божим провидінням, сьогодні на місці розстрілу цих людей на вул. Любич-Парахоняк стоїть фігура Матері Божої...

А тоді, у 41-му році, сусіди зібрали тіла загиблих і поховали їх у спільній могилі на німецькому цвинтарі. До часів незалежної України про місце поховання знали лише мовчазні свідки цієї події.


Братська могила сімох винниківчан

У 1991 році на братській могилі встановили хрест і пам’ятну табличку. Але й стільки років потому спочилі не мали спокою і належної шани – могилу часто закидали сміттям, нищили посаджені квіти, зірвали з хреста табличку.

Родичі загиблих зібрали письмові свідчення очевидців цієї події і передали їх на зберігання у Винниківський історико-краєзнавчий музей. Нехай не згасне пам’ять!

Маріанна П’ятакова-Лученко 


Теги: винниківчани, річниця, розстріл, війна, могила, сім'я Лученків, німецький цвинтар


Читайте також:
Коментарі
avatar