Володимир Квурт: «Проблема не лише Винник, а всієї України, що мешканці не відчувають своєї ролі у формуванні місцевого бюджету»
04.07.2016 12:22
Міський голова Винник Володимир Квурт на офіційній сторінці у Facebook поділився своїми думками щодо реформи децентралізації та надходжень у місцеву казну:

«Чи пробували ви коли-небудь, придбавши квиток на потяг, скористатися ним в автобусі? Абсурд, правда ж?! Проте саме в такий спосіб у нашій країні сформована бюджетна модель. На жаль, розрекламована децентралізація не додала їй логіки. Навпаки.

Ідеологи децентралізації, маючи на меті пришвидшити процес об’єднання громад, заклали в неї такий собі принцип «моркви для віслюка» — позбавили низку сіл та міст, в тому числі й Винники, можливості отримувати у свій бюджет 25% зібраного на їх території податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Натомість тепер 60% цього податку йде до обласного центру, решта — на вищий рівень, а на місцях залишився нуль.

ПДФО — це ж був один з основних податків, за рахунок якого наповнювався загальний фонд місцевого бюджету, кошти з якого витрачаються на благоустрій, поточні ремонти, прибирання, утримання установ культури… Тобто на усі ті речі, що формують комфорт і побут мешканців. І, що найголовніше, цей податок є невід’ємною ланкою ланцюжка, що сполучає громадян як платників податків із владою того міста чи села, де вони мешкають.

Обнуливши для нас ПДФО, цей зв’язок розірвали. Із зарплати людей, як і раніше, вираховують податок. Тому, ясна річ, коли десь вчасно не відремонтували вулицю, не прибрали, не замінили світло, люди нарікають на місцеву владу — чому це не було зроблено, адже ж вони заплатили за свій комфорт. Так, дійсно, заплатили, тільки от ті кошти пішли в інше місце — в обласний центр, який при цьому не вважає себе перед ними зобов’язаним. Тож і виходить, що купуємо квиток на потяг, а скористатися ним хочемо в автобусі.

Конкретно у Винниках останнім часом зросла кількість звернень громадян з ініціативами про покращення благоустрою, ремонти і т.п. Сам по собі факт, що звернення є, їх кількість зростає, я вважаю, позитивний. Усе популярнішою стає система електронних звернень, яка запрацювала в нас на початку року. Це свідчить про відновлення довіри винниківчан до влади. Люди бачать, що їхні звернення не ігнорують — кожному заявнику ми відповідаємо у письмовому вигляді, намагаємося допомогти чим можемо з вирішенням піднятих питань. Але, здається, не всі розуміють, звідки на усе це мають взятись кошти.

Нагадаю, що джерела наповнення бюджету міста Винники, як і інших міст України, чітко визначені і їх не так уже й багато. Якщо відняти згаданий вище податок на доходи фізичних осіб, то залишається прибутковий податок, який сплачують місцеві підприємці, орендна плата за землю, податок на майно та розкіш. Ще, як варіант, громада може прийняти рішення про передачу в оренду або ж продаж певного майна. Оце й усе. Гроші не падають нам з неба, ми не отримуємо їх згори, з якихось примарних «закромів», як може хтось собі подумати. Що самі заробимо — те й маємо.

Коли ж аналізуємо в міськраді звернення від мешканців, то бачимо, що значна їх частина надходить від тих, хто жодним чином не долучається до формування бюджету міста Винники. Не завжди це відбувається з вини винниківчан. Однак є й такі, хто свідомо не платить за ту ж таки землю, та й взагалі не переймається сплатою податків.

Проблема не лише Винник, а всієї України, що мешканці не відчувають своєї ролі у формуванні місцевого бюджету. У нас в державі, таке враження, навмисно культивується образ незрілого українця, який нездатний бути відповідальним громадянином. Це шлях в нікуди. З податковою інфантильністю нашого суспільства треба щось робити.

Так, завдання це непросте. Мабуть, набагато простіше запустити ролик «Сплачуй податки і спи спокійно!», аніж вести просвітницьку роботу, щоб дати людям зрозуміти, для чого це потрібно, як контролювати видатки, на що їх можна витратити, як поводитись з публічними грошима, як їх звітувати.

Зміни необхідні. Починати їх варто знизу, законодавчо посиливши зв’язок громадян через податки із органами місцевої влади. Я не кажу, що треба запроваджувати нові податки. Я кажу про те, що усі податки, пов’язані з фізичною особою, повинні охоплювати 100% громадян і залишатися на місцях. ПДФО слід повернути туди, де його сплачують!

Варто також, на мою думку, розглянути варіант, щоб працівник отримував на руки всю зарплату і самостійно сплачував з неї податки. Таким чином громадяни відчують свою причетність до процесу бюджетоутворення, який відтак перестане бути для них чимось абстрактним. Люди усвідомлять, що це — гроші з їхньої кишені, якими вони разом з тисячами інших мешканців «скинулись», щоб була змога створити в місті належні умови проживання.

Серед іншого мешканці зрозуміють, що міський голова, чиновники — це фахівці, яких вони власним коштом наймають на роботу, а відтак мають повне право вимагати від них належного виконання покладених на них обов’язків.

В кінцевому підсумку ці зміни сприятимуть тому, щоб українці стали більш відповідальними громадянами.»


Теги: РЕФОРМА, самоврядування, Володимир Квурт, Децентралізація


Читайте також:
Коментарі
avatar