У Винниках українські й польські археологи показали сенсаційні знахідки на горі Жупан (ВІДЕО/ФОТО)
13.07.2016 20:54

Сьогодні, 13 липня, відбулося представлення знахідок, які археологи «добули» на горах Жупан і Лисівка у Винниках. Вони належать до категорії сенсаційних, оскільки змінюють хронологічні дані, які вважалися правильними до початку розкопок. На дослідженому майданчику гори Жупан знайшли два  хронологічних пласти. Верхній  – пізньотрипільський, що датується 3300 – 3100 років до нашої ери. На цьому шарі розкопали двоярусне житло трипільців. Нижній пласт – ймовірне кладовище періоду лійчастого посуду, що існувало за триста років до появи тут трипільського поселення.

Директор Історико-краєзнавчого музею Винник Ігор Тимець зазначив, що археологічні розкопки на горах Жупан і Лисівка є спільним міжнародним проектом Інституту археології НАН України, Львівського національного університету ім.І.Франка, Інституту археології Жешувського університету та Історико-краєзнавчого музею у Винниках.

 «На горі Жупан археологічні дослідження проводили в 1980-1990-х роках, –розповідає науковий співробітник Інституту археології НАН України Олександр Дяченко.– Тоді на цій ділянці були знайдені об’єкти та кераміка трипільської культури та культури лійчастого посуду. З огляду на спеціальні дослідження останніх років виглядало так,  що трипільська культура є молодшою від культури лійчастого посуду. Тому виникло припущення, що, можливо, на горі Жупан знаходяться поселення різних культурних шарів. Щоб його спростувати або підтвердити,  розпочали археологічні дослідження в липні  2016 року».

За словами пана Олександра,  верхній пласт представляє найбільш західне з нині відомих трипільських поселень у Трипільському ареалі – на території сучасних Румунії, Молдови, України. Раніше вважали, що на Львівщині не були відомі трипільські житла каркасно-ставкової конструкції (дерев’яна основа, що обмазана глиною). На досліджуваній ділянці були рештки двоярусного житла. Як відомо, трипільці спалювали житла, коли їх покидали. Тому на горі Жупан знайшли чимало зразків випаленої глини. Підлога впала під час ритуального спалювання. Біля обмазки будівлі археологи знайшли трипільську кераміку, знаряддя праці. До трипільців тут здійснювало поховання  населення культури лійчастого посуду. Питання, чому вони оселилися на кладовищі, наразі залишається загадкою.

Тривають розкопки і на горі Лисівка. Про них повідомили науковий співробітник Інституту археології НАН України Андрій Гавінський, професор Жешувського університету Малгожата Рибіцька, доцент Львівського університету Наталія Білас.

 «Ми одночасно проводимо розкопки на горах Лисівка і Жупан, – розповідає Ігор Тимець. – Вони триватимуть через брак коштів тільки до кінця липня. Але це унікальні пам’ятки. Будемо подавати наш проект на грант, щоб продовжити дослідження й у наступні роки».

Увесь знайдений під час розкопок матеріал передадуть у Винниківський Історико-краєзнавчий музей. Дослідники говорили також про створення моделі житла, що було на горі Жупан, адже під час розкопок робили фотоплани, які можна відтворити у тривимірній картинці.

Лариса КУБСЬКА

Фоторепортаж з розкопок на горах Жупан і Лисівка можна переглянути тут.


Теги: ігор тимець, розкопки, Гора Жупан, ерхоологія, гора Лисівка, знахідка, експедиція


Читайте також:
Коментарі
avatar