«На мою думку, роль Горбачова в історії залишається більш негативною», - вважає винниківчанин Олександр Белявський
16.05.2017 16:57

Відомий спортсмен, знаменитий шаховий чемпіон Олександр Белявський, який мешкає у Винниках, давно виступає експертом із найрізноманітніших питань економіки, політики, спорту, культури тощо.

Протягом усього свого життя пан Олександр побував у багатьох країнах світу, зустрічався з  найвідомішими людьми нашої планети. Тому його спогади, судження, розмірковування завжди дуже цікаві.

З паном Олександром можна розмовляти на будь-які теми.

Під час нещодавньої нашої зустрічі   виникла тема стосовно постаті першого й останнього Президента недоброї пам‘яті СРСР Михайла Горбачова. Багато мільйонів людей у Польщі, Україні, Німеччині, Словаччині, Чехії, Болгарії, Румунії, в країнах Балтії донині вдячні Михайлу Горбачову за волю й незалежність. За те, що під час відбудови цими країнами  незалежності,  він не дозволив своїм військам вчиняти криваву різанину, як це колись робили його нелюди-попередники, тому всі згадані країни  таки вибороли заповітну, омріяну ними, незалежність і волю! Більшість із них уже давно є членами ЄС і НАТО. Україна та Грузія також рухаються туди, хоча й дуже повільно через усім нам відомі обставини.

Українці вдячні йому не лише за те, що мають таки свою державу. Багато віруючих людей завжди пам‘ятатимуть, що саме Горбачов припинив переслідування УГКЦ (нагадаємо, що старенький священик із Винник Антін Поточняк був замордований комуністами в тюрмі у Львові у 1984 році, всього за рік до приходу до влади Горбачова), припинив кровопролиття в Афганістані, вивівши звідти радянські війська, а серед них і масу українців.

Але вже під час його правління було закатовано в комуністичному таборі видатного нашого поета Василя Стуса. При ньому вибухнув Чорнобиль, відбулися криваві події в Сумгаїті, Тбілісі, Вільнюсі. При ньому бездумно вирубували виноградники. Мовляв, так влада боролася з алкоголізмом.

Натомість, тепер володар країни-агресора Росії Путін у своїх виступах постійно наголошує, що для нього розвал СРСР став найбільшою катастрофою минулого століття (чому не Голодомор, аварія на ЧАЕС, не дві світові війни, різанина вірменів в Османській імперії, акція «Вісла» тощо?). 80-річному Горбачову він навіть колись нахабно порадив «заткнутися».

- А яке Ваше ставлення до діяльності Михайла Горбачова? – запитую в Олександра Белявського.

- У нього було багато позитивних рішень, але  наробив він і чимало біди людям. У мене думка стосовно Михайла Горбачова все ж більш негативна. Уже під час його правління розпочався й завершився процес розпаду економіки СРСР. Хоча це було вже завершення всього негативу, що вирував у середині економічних процесів упродовж усього існування СРСР. А помилок і злочинів, які робили економісти й політики СРСР, було безліч. Згадаймо Голодомор, колективізацію, грандіозні будови, які виявилися непотрібними. Згадаймо Чорнобиль. І починав це не Горбачов, але він, як перший і останній Президент СРСР, «пожав урожай», засіяний попередніми керівниками Червоної імперії.

- То чому ж Ви оцінюєте діяльність Горбачова негативно? Адже ж не він «засівав» цей негатив?

--  У мене назавжди закарбувалася в пам‘яті розповідь мого колеги, чемпіона світу з шахів, відомого політика Гаррі Каспарова про події в 1988 році у Сумгаїті. Це спірна територія Нагірного Карабаху, за яку сперечаються вірмени й азербайджанці. І сьогодні це одна з кривавих ран людства. Адже там зараз тривають бойові дії поміж військами Азербайджану та Вірменії. І ще за часів правління Горбачова, у 1988 році, там виникли сутички на міжнаціональному грунті. Пролилася кров, загинули люди. Тоді в Сумгаїті мешкали родичі Гаррі Каспарова, їхньому життю загрожували погромники. Щоб врятувати їх, Гаррі Каспаров зустрівся з Горбачовим і просив його втрутитися в ситуацію й забезпечити там лад. Зі слів Гаррі Каспарова, тодішній Президент СРСР, порадив йому заспокоїтися й надав літак для евакуації його родичів. І одразу ж пояснив, що нічого страшного для країни в цьому конфлікті він не вбачає. Адже обидві сторони конфлікту завжди будуть зацікавлені в перебуванні там Москви. Саме через такі криваві конфлікти, які підігрівала й підігріває Москва, і колись, і тепер можна виправдати перебування там її окупаційних військ. А якщо на території країни перебувають чужі війська, то вони мають безпосередній вплив на всі процеси, які там відбуваються. У разі чого завжди є відмовка: «Ми тут захищаємо мир і спокій людей, бо вони один одного без нас просто переріжуть». І після такого великоімперського шовінізму й цієї цинічної відповіді Гаррі Каспаров назавжди позбувся поваги до Михайла Горбачова.

- Чи врятував він тоді своїх рідних?

- Своїх рідних врятував. Також посадив у літак, наданий йому за розпорядженням Михайла Горбачова, й інших людей, яких хотіли вбити погромники в Сумгаїті. Але, знову ж зі слів Гаррі Каспарова, в салон літака вдалося посадити лише маленьку часточку людей, яким погрожували вбивством. Літак вилетів з цього міста, а багато тисяч людей так і залишилися там. І ніхто й сьогодні не знає, що ж із ними трапилося?  Тому я також дотримуюся думки Гаррі Каспарова про більш негативну роль Михайла Горбачова в історії СРСР.

До теми: Роздумуючи про роль Михайла Горбачова, згадую революційні події у Львові під час його правління. На щастя, львівські мітинги й демонстрації відбулися тоді без пролиття крові. Але без неприємностей  також не минулося. І найбільше згадується 25 березня 1988 року, коли влада розігнала мирний мітинг людей біля Львівської ратуші. Тоді на людей накинулися спецпризначенці у чорних шоломах і костюмах, жорстоко били  і затримували мітингувальників. Це було дуже жахливе видовище. Але ця подія наробила стільки галасу, що, мабуть, влада й сама злякалася резонансу. І більше у Львові таких безчинств не траплялося.

На фото Олександр Белявський на відкритті шахової школи у Винниках.

Володимир ГАВРИЛІВ

Теги: шахи, Олександр Белявський


Читайте також:
Коментарі
avatar