Протидія кібершахрайству: як не стати жертвою або співучасником
23.06.2017 13:18

20 червня 2017 року у Львові відбувся прес-брифінг, присвячений протидії кібершахрайству з платіжними інструментами в Україні. Захід проходив напередодні п’ятої міжвідомчої робочої зустрічі, організованої з метою підвищення ефективності взаємодії між банками, кіберполіцією та слідством у протидії платіжному шахрайству. Серед учасників – представники українських банків, Департаменту кіберполіції Національної поліції України та Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем ЄМА.

Українці дедалі частіше стають жертвами кіберзлочинців. Про це свідчить аналітичний звіт по тенденціях і статистиці платіжного шахрайства, який експерти представили у рамках заходу у Львові. Якщо ще декілька років тому платіжні злочинці спрямовували свої атаки переважно на банки, то сьогодні дії шахраїв все більше націлені саме на громадян.

«Наразі найбільша кількість випадків крадіжок з рахунків українців пов'язана саме з Інтернет-шахрайством і з використанням злочинцями методів соціальної інженерії. Тільки за минулий рік сума втрат громадян у результаті таких шахрайських дій зросла у 4 рази – до 339,13 мільйонів гривень. Так, жертвою кіберзлочинців сьогодні стає вже кожен 80-й власник платіжної картки», – зазначила в рамках прес-брифінгу Олеся Данильченко, заступник директора Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем ЄМА та керівник ФБР і К.

Найбільшою загрозою, за словами експертів, сьогодні є вішинг - телефонні дзвінки власникам карток під виглядом співробітника банку (більш ніж у 90% випадків) або інших уповноважених органів, під час яких шахраї дізнаються конфіденційні платіжні дані для отримання доступу до коштів.

Не менш небезпечних обертів набирають і злочинні операції в Інтернеті, пов'язані з виманюванням реквізитів платіжних карток під виглядом надання неіснуючих послуг на шахрайських веб-ресурсах (фішингові сайти). Інший вид шахрайства, пов'язаний з проведенням масових шахрайських SMS-розсилок, називається смішинг.

«Шахрайські розсилки смс-повідомлень спонукають людину зателефонувати шахраєві. Є два види повідомлень, які використовують злочинці: інформація про те, що картку заблоковано; повідомлення про виграш призу», – додала Олеся Данильченко.

Також у рамках прес-брифінгу експерти продемонстрували зразки новітнього шахрайського обладнання, вилученого банками в своїх банкоматних мережах у 2016–2017 роках, та розповіли про останні тенденції банкоматного шахрайства.

На злочинні операції з банкоматами припадає 24% від усіх зафіксованих випадків кіберзлочинів у платіжній сфері. За даними фахівців, у 2016 році в нашій країні було виявлено 71 скімінговий пристрій (встановлюються шахраями на банкомат в області картоприймача), у тому числі шахрайське обладнання «нового покоління», яке вкрай складно розпізнати.

Сьогодні в Україні активно розвивається ще один вид банкоматного шахрайства - кеш-трепінг (захоплення готівки). Злочинці встановлюють спеціальну накладку з липкою стрічкою на отвір для видачі грошей у банкоматі, що перешкоджає їх отриманню законним власником картки. За 2016 рік в Україні зафіксовано 830 таких інцидентів крадіжки грошей.

Під час прес-брифінгу особливу увагу приділили «дропам» або «грошовим мулам». Це посередники шахраїв, важливою задачею яких є переведення грошей у готівку шляхом зняття коштів у банкоматах або банківських касах. Також вони можуть переказувати незаконно отримані грошові кошти між різними рахунками. Дропи не завжди усвідомлюють, що були втягнуті до злочинної схеми. Шахраї часто маскують свої дії під «легальний бізнес». Для того, щоб не стати дропом, експерти радять з особливою обережністю ставитися до пропозицій про роботу, нібито, від іноземних компаній, оскільки перевірити інформацію про них значно складніше. Щоб переконатися, що вас запрошують на дійсно надійну і чесну роботу, дізнайтеся контактні дані компанії-роботодавця (юридична адреса представництва компанії в Україні, номер стаціонарного телефону, офіційний сайт, подробиці реєстрації в Україні). Будь-яка пропозиція від іноземної компанії, яка не зареєстрована і не має представництва в Україні, а головним посадовим обов’язком  є переведення грошових коштів в готівку або їх переказ між рахунками, потенційно небезпечна.

У разі наявності будь-яких ознак шахрайства в сфері використання платіжних інструментів експерти одноголосно рекомендують в першу чергу звернутися до банку та заблокувати картку, щоб гроші не могли дістатися злочинцям. Навіть якщо громадяни не потрапили до пастки шахрая, але була здійснена спроба заволодіння їхніми коштами, в будь-якому випадку необхідно повідомляти про інцидент до кіберполіції, найпростіший спосіб – через форму на сайті Департаменту кіберполіції Національної поліції України.

Після брифінгу у Львові відбулася робоча зустріч, спрямована на вдосконалення взаємодії між банками та правоохоронними органами при розслідуванні та протидії платіжним злочинам, що є одним із найважливіших компонентів Програми Safe Card. У заході взяли участь представники регіональних банківських установ, Департаменту кіберполіції НПУ підрозділів кіберполіції Карпатської області та Асоціації ЄМА.

Для оперативного реагування та розслідування випадків платіжних злочинів учасниками були розроблені та узгоджені ефективні алгоритми взаємодії за ключовими напрямками:

координація дій з Департаментом кіберполіції при первинному зверненні банків і їхніх клієнтів до Національної поліції України;

профілактика і протидія переведення в готівку грошових коштів, отриманих у результаті кіберзлочинів;

удосконалення процедур взаємодії банків і Національної поліції при проведенні розслідувань платіжних кіберзлочинів.

Аналогічні міжвідомчі робочі зустрічі, присвячені протидії платіжним кіберзлочинам, також були проведені в Києві, Дніпрі, Харкові та Одесі.

Довідка

Safe Card: Національна програма сприяння безпеці електронних платежів та карткових розрахунків

Проект стартував в Україні 1 жовтня 2016 року і триватиме до 30 вересня 2017 року.

Програма передбачає комплекс заходів та активностей Асоціації ЄМА, медіа, учасників платіжного ринку й державних органів за п’ятьма напрямками протидії:

підвищення обізнаності громадян України про ефективні способи захисту власної інформації та правила безпечного використання платіжних карток, електронних платежів і банкоматів;

удосконалення кримінального законодавства України у сфері неправомірного обігу засобів платежу та приведення його у відповідність світовим стандартам з урахуванням актуальних видів карткових і платіжних злочинів;

удосконалення системи оперативного отримання й перевірки правоохоронними органами інформації про злочини з платіжними картками, електронними платежами та в банкоматах;

удосконалення взаємодії між банками, патрульною поліцією, кіберполіцією і слідством при розслідуванні та протидії злочинам із платіжними картками, електронними платежами та в банкоматах;

підвищення поінформованості суддів і прокурорів про схеми здійснення злочинів із платіжними картками, Інтернет-платежами та в банкоматах, аналіз судової практики і формування рекомендацій із кваліфікації карткових та платіжних злочинів.

У рамках Програми проводяться соціологічні дослідження, розробляються інформаційні матеріали, створюються міжвідомчі робочі групи тощо.

Проект впроваджується за підтримки Державного департаменту США і координується Українською міжбанківською асоціацією членів платіжних систем ЄМА.

ЄМА

Українська міжбанківська Асоціація членів платіжних систем ЄМА (ema.com.ua) створена в 1999 році для того, щоб зробити використання безготівкових платіжних інструментів і технологій при розрахунках і кредитуванні в Україні невід’ємним елементом фінансової культури, таким же зручним, як і у країнах Великої сімки та Європейського союзу.

Асоціація передає накопичений досвід використання безготівкових платіжних інструментів, експертну статистичну й аналітичну інформацію клієнтам банків і ЗМІ, формуючи впевненість у зручності й безпечності безготівкових розрахунків.

Разом з регуляторами ринку Асоціація ЄМА формує законодавчу і нормативну основу роботи платіжного ринку. Протягом 15 років створено та адмініструється єдина в Україні міжгалузева онлайн-система обміну інформації про платіжне і кредитне кібершайхраство, налагоджена співпраця з правоохоронними органами.

З 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року Асоціація ЄМА є координатором Національної програми сприяння безпеці електронних платежів та карткових розрахунків SAFE CARD, яка реалізовується в Україні за підтримки Державного департаменту США.

Для отримання додаткової інформації звертайтеся до:

Марини Куземко (e-mail: Maryna.kuzemko@180prpa.com.ua, тел. (050) 387-63-89)

Анни Дзюби (e-mail: Anna.dziuba@180prpa.com.ua, тел. (050) 412-47-21)


Теги: кібершахрайство, платіжна система, злочин, шахрайство, банк, брифінг, кіберполіція, ЄМА


Читайте також:
Коментарі
avatar