Надія Мориквас презентувала книгу «Винова гора», яка написана під впливом позитивної аури Винник
30.08.2017 12:09

Саме наше містечко надихнуло письменницю, есеїстку, літературознавицю, кандидата філологічних наук, журналіста, головного редактора часопису «Річ» винниківчанку Надію Мориквас на створення нової книги «Винова гора».

У бібліотеці для дорослих відбулася презентація книги, на яку зібралися мешканці та гості міста, які спраглі до гарної сучасної української книжки, люблять цікаві життєві історії, таємниці та легенди, отримують насолоду від інтелектуальної розмови, а також мають бажання та потребу відчути дух невеликого містечка на кшталт Винник.

За традицією, розпочала творчу зустріч завідувач бібліотеки для дорослих Ірина Андрухів, а налаштував на приємну та змістовну розмову з авторкою вокальний колектив «Згарда», який заспівав кілька відомих пісень.

Модератор презентації – винниківчанка, коліжанка та ще й колишня однокурсниця Надії Мориквас Оксана Масляк (обидвоє закінчили факультет журналістики університету Франка) – розповіла про творчі та наукові здобутки, життєвий шлях авторки і, звичайно, акцентувала увагу на новому виданні Надії Мориквас «Винова гора».

У підльвівському містечку Виногори, в якому розгортаються колізії роману, можна легко впізнати Винники. За словами авторки, ці події могли відбуватися в будь-якому галицькому містечку, але Винники надихнули на написання роману, в якому більше відтворено поетичну ауру Винник, аніж їхню історію.

«Із 2012 року я живу у Винниках, – розповіла Надія Мориквас, – і я закохалася в це місто. У моєму романі-есеї «Корнелія» був розділ, присвячений Винникам. А тепер Винники надихнули мене на створення книги «Винова гора». У ній йдеться про чарівне містечко між горами, схили яких колись покривали виноградники, а мешканці виробляли вино. Недаремно німецькі колоністи назвали своє поселення тут Вайнберґен (нім. Weinbergen) – Винні гори. Задля лаконічності образу я вибрала лиш одну гору. Але чому вона Винова – читайте в книжці. Досі поетична аура містечка притягує художників і поетів, а мене сподвигнула на роман (перший, задуманий і написаний у Винниках). Раніше я жила на Левандівці, але у Винниках середовище значно цікавіше, і я дякую Богові, що воно мене прийняло. Події, описані у книзі, можуть відбуватися у будь-якому українському містечку в наш час, коли країна розділена на дві частини через війну. В мирному містечку люди живуть звичайним життям – тут битви за землю, за неприватизоване ще повітря та багато іншого. У книзі виразно звучить екологічна тема. Радію, коли бачу, що її читає молодь. Я думаю, що мені вдається своєю книгою налаштувати на модерну екологічну свідомість, коли людина має знати почуття міри. Говорю про людину суспільну, яка не тільки думає про себе, а відчуває себе частинкою часу, суспільства, міста. Тоді вона знає – якщо візьме більше, то комусь буде менше… У книзі є кілька сюжетних ліній. Основні героїні зайшлі у Винниках, тут вони шукають прихистку, але в кожної свій характер і доля, які відображені в приватних історіях».

У книзі можна знайти і саму авторку – образ Анни, жінки, яка пише поезію, працює за невеликі гроші, мріє про те, щоб якось покращити цей світ. Одним із найцікавіших образів є пані Лінця, яку Надія Мориквас описала, зінтегрувавши двох людей – галицьку репатріантку і колоритну винниківчанку, про яку розповіла Оксана Масляк.

Надія Мориквас зазначила, що має щонайменше десять співавторів. Перший – шестирічний онук Матвій, слова якого стали епіграфом книги: «Людина ходить і шукає небо». Син письменниці – автор чорно-білих фотографій винниківського лісу, які прикрашають розвороти книги. Також серед людей, які долучилися до виходу книги, винниківчани – перекладачка Мар’яна Прокопович, працівниця Історико-краєнавчого музею Оксана Масляк, поет Ян Врецьона (Іван Златокудр), Ліля та Галина Скремети та ін.

Гарні слова про книгу «Винова гора» і про літературну вправність Надії Мориквас говорили під час презентації краєзнавець, автор численних книжок про Львів Ігор Мельник, перекладачка Мар'яна Прокопович, Почесний громадянин м. Винники, знаний письменник Юрій Винничук.

Лариса КУБСЬКА

Теги: Надія Мориквас, бібліотека, презентація, книга


Читайте також:
Коментарі
avatar