Історико-краєзнавчий музей Винник – володар унікальної колекції поховальних речей давніх германців
23.11.2017 15:01

Історико-краєзнавчий музей Винник здивував європейських і світових археологів знахідками, що дозволяють зазирнути в рай для воїнів-германців, які жили дві тисячі років тому на території Західної України.

У германо-скандинавській міфології «рай для воїнів» мав назву «Вальхалла» і вважався для них найвищою нагородою.

Як виглядав цей рай? Уявити його допомагають легенди, за якими Вальхалла – величезна зала, що має 540 дверей, за якими спочивають по 800 бійців. Верх Вальхалли – зі золотих щитів, а стіни – з металевих списів. Перед дверима до Вальхалли стоїть дерево Ґласір («сяйво») зі золотаво-червоним листям. Воно вважається найгарнішим деревом у всіх девятьох світах.

Музей доповнив легенди реальними – сенсаційними – знахідками, представивши у виставковій залі раритетні речі, які клали разом із воїнами під час ритуальних поховань.

Два кремаційні захоронення кінця І – середини ІІ ст. н.е. виявлені на Сокальщині – в полі біля Угнева.

Улітку 2017 року приватні особи передали Історико-краєзнавчому музею Винник, який є новим потужним археологічним осередком України, випадково знайдені металеві предмети – ножі, списи, мечі.

Винниківський музей відразу організував пошукову експедицію для вивчення пам’ятки. Зрозумівши, що територію варто ретельно досліджувати, звернулися з пропозицією очолити експедицію до доцента кафедри археології Львівського НУ імені Франка Ярослава Онищука. Допоміг у розкопках і декан історичного факультету Роман Шуст.

На початках експедиція була без фінансування, але результати не забарилися. Вже на першому тижні розкопок натрапили на два поховання, що стали сенсаційним відкриттям для археологів і науковців. Адже таких поховань до цього часу було відомо тільки три у світі.

«Поділ на багатих і бідних існував і дві тисячі років тому, – пояснює директор Історико-краєзнавчого музею Ігор Тимець. – Археологічна експедиція дала нам можливість досліджувати два заможних поховання. Речі, які ми знайшли в полі на невеликій глибині – до метра, були статусні та дорогі. Наприклад, свебські бронзові казани, один із яких прикрашений трьома чоловічими погруддями. Бачимо на цьому казані характерні свебські вузли, які чоловіки в’язали збоку голови. Таких казанів є всього три в світі – в Чехії, Польщі й тепер у Винниках. Це найнеочікуваніша й найцінніша знахідка.

У похованнях було чотири римські посудини. Одна з них – повністю ціла. Таких посудин в Україні можна на пальцях порахувати.

Ще ми знайшли залишки двох рогів для пиття, які оздоблені емаллю, цікавими орнаментами. Захоплення викликали частини великої глиняної червонолакової посудини, так звана «terra siggilata» та інші предмети – скляні кубки, мисочки, металеві побутові речі, елементи спорядження вершника.

Неабиякий інтерес є до представленої пошкодженої зброї – зігнуті мечі, інші гострі предмети. Вони свідчать про певні релігійні уявлення, що вимагали разом із смертю воїна символічно «умертвити» і його зброю.

Хоча кожна річ, що експонується на виставці «Дари «Вальхалли», є унікальною. Нашу колекцію готові виставляти провідні музеї світу. Вже в перший день виставки ми мали пропозиції з двох країн, які зацікавлені в експонуванні сенсаційних знахідок винниківського Історико-краєзнавчого музею».За інформацією Ігоря Тимця, дослідження поховань воїнів-германців планують продовжувати. У цьому сприяють голова ЛОДА Олег Синютка, долучилися меценати Петро Стецко, Володимир Галущак із Винник і Ярослав Дубневич».

Лариса КУБСЬКА

Нагадаємо, що відтепер Історико-краєзнавчим музеєм м. Винники можна подорожувати також віртуально.


Теги: знахідка, германці, музей, сенсаця, Вальхалла, поховання


Читайте також:
Коментарі
avatar