Не такий страшний землетрус, як наші аварійні будинки
11.03.2010

Співробітники румунського Інституту фізики землі б’ють на сполох.

За їхніми даними, так звана зона Вранча – нестабільна сейсмічно активна ділянка на стику Південних і Східних Карпат на території Румунії – може стати епіцентром потужного землетрусу. Вони вважають, що після недавніх катастрофічних землетрусів на Гаїті та в Чилі «ланцюжок» може привести до «зони Вранча». За словами директора Інституту Георге Мурмуряну, поштовхи у Карпатах можуть сягнути 8-9 балів за шкалою Ріхтера. «Епіцентр залягатиме глибоко в землі, і чим глибше – тим потужнішим буде землетрус. Відчують його навіть у Москві!» – каже румунський науковець.

«Якщо прогнози румунів справдяться і в епіцентрі «зони Вранча» сила поштовхів сягне 8–9 балів, то в Україні найбільше постраждає Одещина, – каже завідувач відділу сейсмічності Карпатського регіону Інституту геофізики НАН України Сергій Вербицький. - Там землетрус може оцінюватися у 7 балів». Сейсмологи розшифровують такий показник як «дуже сильний», при якому «з’являються пошкодження (тріщини) у стінах кам’яних будинків». За такого землетрусу «антисейсмічні» та «дерев’яні» будинки залишаються неушкодженими. Але якщо згадати, що чи не більшість будівель українських міст аварійні, то руйнування можуть бути жахливими. До Львова дійдуть поштовхи до 6 балів – «сильні», коли обвалюється штукатурка, падають картини зі стін і б’ється посуд. У Києві відчують 5-бальні поштовхи, за яких тріскається штукатурка. Утім, точно прогнозувати землетрус на близьку перспективу майже неможливо. Зазвичай у світі вираховують можливу сейсмічну активність у перспективі 20-30 років.

«Зона Вранча» і раніше турбувала Україну – в 1940, 1977, 1986 та 1990 роках відбулися середньої сили землетруси. Від поштовхів 1977 року в столиці Румунії Бухаресті загинули 15 тисяч осіб. А сильний землетрус, який стався 1927 року, зруйнував усе південне узбережжя України й Криму, не пожалів відомої кримської пам’ятки «Ластівчине гніздо». А в Чорному морі вибухали підземні родовища газу, викидаючи у повітря високі стовпи вогню.

Частина території України, зокрема, західні, південні і південно-західні її частини належать до так званого сейсмоактивного поясу країни, – каже заступник директора Інституту геофізики імені академіка Субботіна Олександр Кендзера. – Тому землетрус, якщо станеться, стосуватиметься України. Центр землетрусу на глибині до 180 км, і чим глибшим він буде, тим руйнівніші коливання спричинить на поверхні. Найбільш відчутними вони будуть на південно-західних теренах Одеської області. Дійдуть і до столиці. Магнітуда у 6 балів за шкалою Ріхтера на кордоні з Румунією може вилитись у 8-9 балів за дванадцятибальною шкалою. Сейсмічні райони з прогнозованою інтенсивністю сейсмічних впливів 6-9 балів в Україні займають близько 20% території України, на якій проживають 10 мільйонів осіб. Райони з інтенсивністю 7-9 балів становлять 12% території нашої держави, на них живуть понад 7 мільйонів осіб. Але вбивають людей не землетруси, а погано зведені будинки. Тому велике значення має сейсмостійке проектування і визначення сейсмостійкості споруд. Раніше міцність майже всіх будівель у сейсмонебезпечних регіонах України розраховували на землетруси силою 6 балів, а сейсмічної небезпеки в районах з імовірністю землетрусів меншої сили ніхто не визначав. Проте зараз старі будівлі через їх зношеність можуть бути зруйновані і при землетрусах нижчої сили. На сьогодні в Україні працюють 37 сейсмічних станцій, які, незважаючи на погане державне фінансування, на належному рівні виконують свою місію із прогнозування сейсмічних явищ.

- Чи вірогідний і якої сили землетрус в Україні?

- Інформацію про глибинні процеси, де народжуються землетруси, можна отримати лише за рахунок інтерпретації спостережень геофізичних полів на поверхні Землі. Через це всі завдання з вивчення внутрішньої будови нашої планети належать до так званих обернених геофізичних задач. У математичному аспекті вони належать до некоректних задач. Це означає, що у них або немає розв’язку, або він неоднозначний. Отже, надійну модель землетрусів побудувати неможливо. А якщо немає моделі, то не можна визначити точний час виникнення землетрусу і його силу.

"Зона Вранча” - на території Румунії, однак румуни не збиралися нікого лякати. Це просто неправильна інтерпретація того, що вони сказали. Вони мали на увазі те, що ця територія завжди характеризувалася сейсмоактивністю. Землетруси відбуваються з різною періодичністю, і якщо, не дай Боже, найсильніший відбувся б у "зоні Вранча”, то він мав би магнітуду 7,8.

Якщо проаналізувати інформацію про землетруси в "зоні Вранча” за 200 років, то можна говорити, що період повторюваності невеликих землетрусів 27-35 років. Після 1990 року минуло багато часу, тож є теоретична вірогідність виникнення землетрусу, який би відчувався на нашій території. Але це зовсім не означає, що землетрус буде максимальної сили. Максимальний землетрус – велика рідкість, він може ніколи не відбутися, тому що накопичена енергія розряджається в серії слабших землетрусів.

- Як можете охарактеризувати останні землетруси в Гаїті, Чилі та на сході Туреччини?

- Вони були різної сили. Максимальний з них той, що стався у Чилі. Він мав потужність 8,8. Такі землетруси стаються рідко, не більше одного-двох разів на рік. Таких землетрусів, як в Гаїті та в Туреччині, за рік стається кілька сотень. Якщо внаслідок одного землетрусу гинуть багато людей, громадськість зовсім по-іншому дивиться на всі інші прояви сейсмоактивності. Це не означає, що землетрусів стало більше, а лише те, що про них почали більше говорити через кількість жертв. Сейсмологи майже щодня фіксують на планеті землетруси.

Така кількість жертв на Гаїті – наслідок неправильної оцінки сейсмонебезпеки. Захищатися від землетрусу повинен кожен на своєму місці. Інформацію про те, від чого і як кожен повинен захищатися, має дати держава. Влада Гаїті дала неправильну оцінку максимальної небезпеки землетрусу, на відміну від влади Чилі. Тому у Чилі близько тисячі жертв, а в Гаїті – 200 тисяч. Столиця Гаїті Порт-о-Пренс була зведена з урахуванням однієї сили поштовхів, а землетрус стався сильніший. А Чилі вже мала такий досвід. У травні 1960 року в країні стався максимально сильний землетрус за період сейсмічних вимірювань, приблизно з 1900 року. Магнітуда цього землетрусу була 9,5. Цього разу у Чилі стався приблизно шостий за силою землетрус від початку вимірювань.


Читайте також:
Коментарі
avatar