Габор Вайда: "Мого батька росіяни, з їхніх слів, забрали з хати лише на декілька хвилин, але його більше ніхто не бачив…"
08.06.2016, 18:37
Легендарний воротар львівських «Карпат» Габор Вайда був улюбленцем усієї Західної України. Та слава зовсім не зіпсувала його. Пан Габор донині працює в рідному ФК «Карпати». Незважаючи на вік (Габор Вайда народився 11 травня 1944 року в Ужгороді), він завжди, як кажуть, у формі, усміхнений, привітний. А вже про спілкування з цією людиною годі й говорити. Для журналіста він - справжня знахідка. Його розповіді й спогади про життя – матеріал для захоплюючої книжки!

Пропонуємо декілька «свіжих» спогадів пана Габора.

Про «добру» пам‘ять друзів-одноклубників…

Ця історія трапилася наприкінці березня 1972 року. Тоді «Карпати» тільки розпочинали свій другий сезон у вищій лізі чемпіонату колишнього СРСР.

«Ми проводили поєдинок-відповідь ¼ Кубка СРСР у Тбілісі, я стояв на воротах, - згадує Габор Вайда. – Удома ми зіграли з грузинами внічию – 0:0. І в гостях мали перевагу. Хоча в господарів був дуже сильний склад. Брати Нодія, Кіпіані й інші зірки грузинів були грізними суперниками. Але й ми тоді були не менш сильними, боролися жорстко. Особливо грузинів «затероризував» своєю технічною грою нині покійний Роман Хижак. Ще напередодні цього матчу, коли ми прилетіли в Тбілісі, їхні футболісти з тривогою допитувалися: «Чи прилетів Хижак?».

Отож, поєдинок тривав, я впевнено захищав наші ворота. Та, на жаль, цей матч для мене завершився важкою травмою. На 50-ій хвилині Гіві Нодія небезпечно прорвався до моїх воріт. Я кинувся йому в ноги й отримав від нього сильний удар у голову. Після цього нападник і забив гол. А мене на носилках винесли з поля, згодом лікарі констатували в мене струс мозку. Моє місце у воротар зайняв мій дублер Іван Ковач.

На 66-хвилині Левко Броварський сильним ударом вирівняв становище – 1:1. І хоча грузини мали нагоду вийти вперед на 89-ій хвилині, та Гіві Нодія не реалізував пенальті. Для «Карпат» усе завершилося добре. А я, повернувшись додому, десять днів пролежав у ліжку.

Пригадую, що тільки  сусіди мене відвідували, приносили якісь харчі. А з «Карпат» протягом цих десяти днів так ніхто до мене не прийшов. Ніхто не цікавився ні станом мого здоров‘я, ні моїми справами. Тому мені було дуже прикро й гірко.

І ось на одинадцятий день з‘явився тренер воротарів «Карпат» Юрій Сусла. «Збирайся та поїхали на базу, адже завтра відкриття сезону у Львові й ти захищатимеш наші ворота,» - мовив тренер. Я себе почував не найкраще. Та відмовити не наважився.

І ось стою у воротах «Карпат», а ми грали проти незручного суперника – «Зеніта» (нині Санкт-Петербург, Росія). Гості подають кутовий. Їхній гравець Кох пішов його виконувати й переглянувся зі своїм нападником. Я зробив висновок, що він подаватиме на цього партнера й зосередився на ньому. А Кох тим часом «закрутив» м‘яча у дальній кут моїх воріт. І м‘яч, нікого не зачепивши, влетів у мої ворота. Це був єдиний в цьому матчі-відкритті гол, тому ми програли перед своїми вболівальниками.

І мені, подеколи, ще й зараз мої друзі-одноклубники згадують цей гол. Мовляв, саме через твою помилку ми тоді програли. А я все гадаю, чи правильно тоді поступив, що погодився вийти на поле, адже ще не отямився після важкої травми. А друзям відповідаю: «Цей гол ви чудово пам‘ятаєте, а про те, що я десять днів самотньо пролежав удома й ніхто з вас навіть не поцікавився моїм станом, ніколи не згадуєте.»

Можливо, коли б я був цілком здоровий, то не пропустив би цього м‘яча? І хоча я й сам колись виступав за «Зеніт», та для мене, як і для моїх «Карпат», ця команда завжди була незручним суперником.  Дуже важко також  давалися нам поєдинки з «Жільгірісом» (Вільнюс, Литва) та «Кайратом» (Казахстан).

«Чесне слово» від росіян або як пропав батько Габора Вайди…

Батько Вайди – Янош - пропав ще тоді, коли Габору був лише один рік. А його молодший братчик ще й не народився. Тому його матері, яка, до речі, ще й зараз жива, довелося виховувати двох синів самотужки. А це був жахливий час військового, а згодом і  післявоєнного лихоліття!

«Як розповіла наша мама, батько саме мав обідати, тарілка з харчами вже стояла на столі, - каже пан Габор. – І тут, зі слів моєї матері, до нашої хатини в Ужгороді зайшли військові-росіяни. «Нам треба поговорити з вашим чоловіком, тому ми лише на декілька хвилин заберемо його, саме вистигне страва на тарілці,» - мовив один із них. Ось так мого батька й забрали з хати. З цього часу ми ніколи вже не чули про нього. І не знаємо, що з ним тоді зробили росіяни. От і вір їхнім обіцянкам»…

Володимир ГАВРИЛІВ

Додав: admin (08.06.2016)
Теги: спогади, Карпати Львів, Футбол, Габор Вайда
Якщо у Вас виникли якісь питання, або у Вас виникло бажання висловитись з приводу даної статті, то Ви можете залишити свій коментар внизу сторінки.


Читайте також:

RedTram
Loading...

Всього коментарів: 0
avatar