ПОЗИЧКА
28.02.2010
Федір Чугай був славним розбійником на Винниківському тракті. Він зупиняв купців, що верталися з ярмарків, і брав з них десятину.
– Ви мої дорогенькі, – казав до них, потребуєте гроші на гандель, а я і мої люди потребуємо на життя. Дайте нам десятину і як маєте свій гонор купецький, то нас не здурите.
На Федька полювали гайдуки і часто доводилося битися не на життя, а на смерть. Після одного такого бою половина опришків зазнала важких ран і злягла. Федько потребував грошей на лікування, а тої данини, що платили купці, було замало.
Одного дня він перепинив на дорозі винниківського купця, який, спродавши ві Львові худобу, вертав додому і попросив його позичити сто талярів.
Купець ковтнув гірку слину і без слів витяг з за пазухи капшука з грошима. Виявилося, що там якраз рівно сто талярів.
– Файно є! – сказав Федько. – За два тижні в тій самій порі буду вас чекати.
Наступного тижня купець знову погнав худобу до Львова. Гнав не сам, а найняв ще парубка. Коли ж спродав усе, то боявся вертати з грошима і вдався до хитрощів. Купив на ринку гладущик сметани, кинув у нього таляри й дав парубкові, аби завіз йому до хати. Парубок підсів до когось на віз і щасливо заїхав у Винники, не підозрюючи, що везе. Купець повернувся трохи пізніше, й коли з парубком розраховувався, то сказав:
– Чи ти знаєш, яка та сметана дорога? Сто талярів коштує.
Із тими словами перелив сметану до іншого гладущика й показав гроші.
– Навіть Федько Чугай ніколи б не здогадався, де я гроші сховав, – задоволено сміявся купець.
Ще за тиждень він знову поїхав на ярмарок, продав дещо, а щоб грошей назад не везти, накупив різне причандалля для господарки.
І от на дорозі спинив його Федько.
Купець похолов зі страху і почав нервово роздумувати, як буде пояснювати, чому їде з базару без грошей.
– Слава Йсу! – привітався розбійник. – Прийшов єм звернути вам гроші.
Купець натяг віжки і спинив коней, все ще не вірячи своїм вухам.
– Оце маєте свої сто талярів, – сказав Федько й кинув купцеві на коліна повний капшук грошей. – Дуже вам дякую. А на прийдешнє не ховайте гроші до сметани, бо й так не поможе. Як захочу то знайду. Щасливої дороги!

Читайте також:
Коментарі
avatar