Митрополит Андрей Шептицький і Винники
31.10.2012
Митрополит Андрей Шептицький
Цьогоріч, 1 листопада, минає 68-а річниця від дня відходу до вічності Митрополита Андрея Шептицького. Життя Винник у першій половині XX cт. нерозривно було зв’язане з діяльністю Владики Андрея.

Митрополит Андрей Шептицький (у світі Роман Марі́я Александр Шептицький; 29 липня 1865, Прилбичі — 1 листопада 1944, Львів) — єпископ Української греко-католицької церкви; з 17 січня 1901 до смерті — Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський — предстоятель Української греко-католицької церкви. Перебування на Львівському митро-поличому престолі (17 січня 1901 р. – 1 листопада 1944 р.) без перебільшен-ня можна назвати епохою митрополита Андрея Шептицького в історії Галицького краю.

Андрей Шептицький підтримував розвиток освітньо-культурного життя у західноукраїнських землях, чим сприяв пробудженню національної свідомості українського населення. У 1901 р. підтримав Сецесію українських студентів Львівського університету 1901-1902 рр. У 1902 р. митрополит поставив питання про необхідність відкриття української гімназії у Станіславі (тепер Івано-Франківськ), а в 1910 р. на засіданні палати панів вимагав створення українського університету у Львові. Дбав про організацію фахової підготовки молоді. З цією метою сприяв становленню і розвитку хліборобської школи у с.Коршів та садівничої школи у с. Миловащі. Митрополит сприяв і розвитку української культури.

У 1905 р. заснував церковний музей (згодом перейменовано у Національний музей імені митрополита Андрея Шептицького). Завдяки піклуванню А.Шептицького у музеї зібрано одну з найбільших у Європі збірок іконопису. На кошти митрополита придбано будівлю, в якій розмістилася художня школа О. Новаківського, а також майстерня М. Сосенка та О. Куриласа. Владика надавав стипендії молодим українським митцям для здобуття художньої освіти у кращих навчальних закладах Європи. У 1903 р. заснував Народну Лічницю, яку згодом (1930-38 рр.) перетворили на сучасний шпиталь. А.Шептицький був ініціатором і засновником Земельного банку у Львові (1910 р.), підтримував діяльність українських культурно-просвітницьких товариств «Просвіта», «Хлібна школа», «Сільський господар».

Андрей Шептицький назавжди скасував критичну опінію на Маркіяна Шашкевича попереднього митрополита Михайла Левицького та його дорадника і цензора професора університету Венедикта Левицького, котрі свого часу виступили проти шашкевичівської «Зорі», не допускаючи її до друку.

Андрей Шептицький неодноразово відвідував винниківську церкву. Винниківчанин Зіновій Чепіль згадував про приїзд Митрополита Кир Андрея Шептицького та єпископа – помічника Митрополита Впреосв. Кир Івана Бучка з канонічними візитаціями: « Отець Гірняк організував величаву зустріч владики – по – особливому били дзвони, співав хор, пообіч церкви зібралась величезна кількість вірних, які отримували благословення Митополита Андрея».

У межах Давидівського пасма (Винниківське лісництво) розташований цікавий туристичний об’єкт - «Стежками Митрополита Шептицького». Праворуч біля в’їзду до Винник зі сторони Львова розташована гора Шипшина. Її висота становить 336 м. Сьогодні шипшини на горі небагато, але у минулому її кущі густо вкривали схили гори. Коли шипшина зацвітала, ліс здіймався над Винниками як велетенський рожевий букет. Зараз вона заросла лісом, а колись з неї відкривався чудовий краєвид на Винники. Можливо ця обставина, а також те, що попід горою проходили шосейна дорога та залізнична колія Львів-Підгайці (діяла до 1944 р.), стали головною причиною перетворення її у місце відпочинку Митрополита Андрея Шептицького.

В 1932 р. за дорученням та за підтримки Митрополита Андрея Шептицького на салезіянську формацію (вишкіл) до Італії відбула перша група українських юнаків, а згодом – інші три: в 1937, 1938, 1939 рр.

Метою салезіян є опіка над дітьми і молоддю з убогих родин, її релігійне та професійне виховання, а також місіонерська діяльність. У різних країнах світу салезіяни утримують школи та виховні заклади для молоді, незалежно від їх походження.

Засновані святим Іваном Боско у 1859 р., сьогодні салезіян є 15 750 (станом на 2008 р.) в 128 країнах світу. У 2006 р. отці-салезіяни відкрили кандидатський дім у м. Винники для виховання тих хлопців, які бажають вступити до Згромадження, при ньому діє також молодіжний центр.

У 1936 р.,митрополит Андрей Шептицький висвячує на священика, в селі Підлютому, Антона Поточняка (з 1940 р. по 1947 р. правив у Винниківській церкві разом з о.Г.Гірняком ).

З 1894 р. о.Г. Гірняк був парохом у Винниківській церкві і залишився ним аж до смерті в 1945 р. Винники були першим і останнім місцем його праці, яка тривала 56 років. Крім настоятельства о. Гірняк займав ще й інші церковні стани: був членом Архієпархіального церковного суду, парохом –консультантом Митополичого Ординаріату, членом управи священицького вдовосиротинського фонду, почесним крилошанином Митрополичної Капітули, Винниківським деканом. Отець Гірняк представляв українське населення в Громадській раді Винників, а також у повітовій раді.Займаючи високі церковні стани о.Г. Гірняк багаторазово зустрічався і спілкувався з митрополитом Андреєм Шептицьким.

На честь митрополита Андрея Шептицького названо вулицю у Винниках (вул. Андрея Шептицького). Таких назв вулиць на Україні не так вже і багато. На честь Митрополита названо ще майдан у м. Івано-Франківськ (майдан митрополита Андрея Шептицького (носить цю назву від 1990 р.), вулиці: вул. Андрея Шептицького у Чернівцях, вул. Митрополита Андрея у Львові і Тернополі.. Вулицю Орджонікідзе у м.Луцьку перейменовано – на вулицю Митрополита Андрея Шептицького (перейменування вступить в силу з 1 грудня 2012 року).

 Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка, депутат ВМР
Митрополит Андрей Шептицький і Винники

Читайте також:
Коментарі
avatar