Історія хреста на Розлавці
30.11.2012
Розлавка - історична назва частини Винник (сьогоднішній кут вул. Стрілецької та вул. Кривої, з навколишньою територією).

На австрійських мапах кінця XVIII ст. зображені вже поодинокі будиночки на Розлавці. Виниківчанин М. Влох в історико-мемуарному збірнику «Винники, Звенигород, Унів та довкільні села» (Чикаго, 1970 р.) виводить назву «Розлавка» від слів розвал, або провал. Бо такий вигляд має там стрімкий, зволожений і зсувний схил. Великою топонімічною неточністю є сьогоднішня назва однієї із вулиць Винник (бічна вул. Соборності) – Розливка (замість букви «а» буква «и»). Виходячи з сучасної назви – колись там щось розливали, або розливають тепер. Таку «розумну» назву було дано на початку 1990-х років.

М.Влох пише, що на зламі XIX і XX ст. винниківчани говорили, що хрест на Розлавці було встановлено в честь скасування панщини 1848 р., і туди часто ходили процесії.

Сьогодні на Розлавці знаходиться символічна могила «Борцям за волю України» з хрестом і гранітною плитою з надписом.

Дана могила насипана у 1990 р. Раніше, недалеко від цього місця знаходилася справжня могила декількох січових стрільців, на якій був встановлений хрест, що простояв до 50-х років (зруйнований вандалами-комуністами). Хрест знаходився біля сучасної могили (на теперішньому тротуарі, біля старої грушки) і був обгороджений невисоким парканчиком. За совєтських часів його тричі руйнували, але люди його відновлювали.

Винники одними з перших виконали свій обов'язок по відношенню до полеглих січовиків.

Для перепоховання січових стрільців, які загинули у винниківських лісах під час облоги Львова і лежали позакопуваними в різних місцях, де хто зустрів смерть, у Винниках був створений Похоронний комітет під головуванням Андрія Курчака. До комітету ввійшли о. Г.Гірняк, доктор Ярослав Левицький, Павло Кіяк, Степан Ханас, Василь Обаранець, Василь Дмитерко, Осип Гадус та дві місцеві вчительки Панейківна і Грицківна.

За одностайною згодою винниківської громади 24 квітня 1921 р. відбувся великий стрілецький похорон, тіла п’ятнадцятьох стрільців і чотаря Ганкевича перевезено на місцевий цвинтар і поховано їх усіх у стрілецькій могилі на репрезентованому місці, де звичайно хоронили найвизначніших людей Винник (між похованими не було ні одного винниківчанина). Похоронна процесія виглядала так: з Розлавки, у військовому порядку вишикувалися шістнадцять підвід, аж до могили на цвинтарі вся дорога була заповнена людьми, між ними всі школярі у національному одязі йшли за домовинами під проводом своїх учителів. Похорон очолив о. пралат Леонтій Куницький з кільканадцятьма священниками з Винник і околиць.

 Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім.І.Франка, депутат ВМР
Розлавка – історична назва частини Винник

Читайте також:
Коментарі
avatar