Забуті імена: Козак Михайло
06.12.2013
Сайт Винники Plus продовжує публікувати матеріали про видатних винниківчан у рубриці «Забуті імена». Також чекаємо на ваші статті.

Козак Михайло (1888 р., м. Винники - 1942 р. (?), м. Станиславів (Івано-Франківськ) - сотник УГА, доктор. Народився Михайло у Винниках, навчався в університетах Львова і Відня, де отримав медичну освіту (лікар-хірург). За часів ЗУНР був сотником УГА.

Після війни одружився з Соломією Робінзон (лікар-гінеколог). У грудні 1921 р. відкрив у Станиславові приватну медичну практику. Справи у молодого хірурга пішли настільки добре, що вже в 1925 р. він вирішує побудувати власну приватну клініку. Земельну ділянка знайшли віддразу – нею володів тесть Козака, пан Шмерль Робінзон (єврей). Цікаво, що турботливий тато не подарував, а продав власній доньці свій клаптик землі за 9 000 злотих. Будівництво будівлі обійшлося ще в 126 тисяч (щоб завершити будівництво, подружжя навіть взяло позику в банку).

І ось в 1928 р. в пресі з'являється оголошення про відкриття у Станиславові гінекологічного санаторію доктора Соломії Робінзон-Козакової. При санаторії діяло пологове відділення. Там же народила сина і сама лікар Соломія. При другій Речі Посполитої клініка процвітала, а її рекламу можна було зустріти навіть у львівських газетах. «Золотий вересень» 1939 р. інтернаціональну лікарську родину тільки налякав, але справжня трагедія очікувала їх попереду.

Восени 1941 р. німці виселили Козаків-Робінзонів з престижної квартири (яка, до речі, розміщувалася на другому поверсі клініки) і перевели в гетто. Там вони тулилися в маленькій кімнатці поруч з такими ж ізгоями. Незважаючи на те, що лікар Михайло Козак був етнічним українцем, до яких німці ставилися більш-менш лояльно, він не кинув дружину та сина і добровільно пішов з ними в гетто. Подружжя загинуло від рук нацистів, але їм вдалося зробити головне – врятувати сина. Хлопця змогли переправити за кордон і після довгих поневірянь він оселився в Америці.

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка
Рубрика «Забуті імена»

Читайте також:
Коментарі
avatar