Тетяна Патер: «Тішимося, що маємо такого мецената і засновника»
23.09.2015

З Тетяною Патер, художнім керівником і головним балетмейстером Народного ансамблю танцю «Святослав», ми розмовляли 2 вересня у її невеличкому кабінеті в культурному центрі «Дозвілля». Саме завершилися літні канікули, і дошкільнята з ансамблю «Святославчики» на сцені згадували призабуті за літо танцювальні рухи. У самому культурному центрі триває ремонт, а пані Тетяна розповідала про будні КЦ «Дозвілля» і його творчих колективів – танцювального ансамблю та самодіяльного театру. А головне – завдяки чому та кому все це стало можливим.

«Ви думаєте, тут є бюджет? Насправді тут бюджетом і не пахне. Усе, що ми маємо, — це завдяки нашим меценатам», — говорить пані Тетяна. — Власне, таким меценатом є керівник Львівської тютюнової фабрики Григорій Козловський. Коли нам щось потрібно — чи то двері відремонтувати, чи щось інше — все до нього». Однак на практиці йдеться про значно вагомішу допомогу, ніж просто ремонт дверей.

Починалося все це доволі сумно. Деякий час тютюнова фабрика у Винниках належала американським інвесторам. І хоча, коли вони залишили підприємство, дали стартовий капітал на відродження культурного центру «Дозвілля», тих коштів заледве вистачило на придбання кількох калориферів для опалення глядацького залу. Коштів на підтримання КЦ у більш-менш пристойному стані не було. На щастя, на допомогу прийшов тодішній керівник тютюнової фабрики Володимир Квурт. Він сам поцікавився, що потрібно для функціонування «Дозвілля». Відтак тютюнова фабрика почала оплачувати комунальні послуги культурного центру. Згодом Володимир Квурт обійняв посаду секретаря Львівської міської ради, однак при цьому не забував про КЦ «Дозвілля», надаючи йому всю можливу підтримку.

Новим директором «тютюнки» став Григорій Козловський, який продовжив започатковану Володимиром Квуртом традицію підтримки культурної установи. Як і його попередник на посаді очільника головного підприємства міста, він оплачував усі комунальні рахунки КЦ. «Він робить це не лише для нашої установи, а й для всієї винниківської громади, адже тут у нас проводить свої заходи Будинок школяра, тут відбуваються всі загальноміські події», — говорить Тетяна Патер.

Звісно, влітку воно ще нічого, однак узимку, коли тут працюють усі калорифери, рахунки за електроенергію сягають величезних цифр. «Тютюнка» справно їх сплачує.

Власне Григорій Козловський став засновником, а відтак і почесним президентом дитячого танцювального ансамблю «Святослав». А було це так. Якось пан Григорій, розмовляючи з Тетяною Патер, сказав, що дуже хоче, аби у Винниках був ансамбль народного танцю. Сам же дав йому назву «Святослав», пообіцявши при тому, що спонсоруватиме його. «І Володимир Квурт, і Григорій Козловський є тими людьми, які завжди дотримуються свого слова, їхнє «так» — це завжди так», — наголосила Тетяна Патер. І відтоді ансамбль, який уже в 2012 році отримав звання Народного аматорського, та зразковий аматорський ансамбль «Святославчики» перебувають під повним патронатом Григорія Козловського. А це — не лише оплата комунальних послуг, а й чимало інших витрат.

Наприклад, не кожен дитячий колектив може дозволити собі, щоб заняття проводило одночасно два, а за потреби і три педагоги. Тут же окремо займаються дівчата, окремо – хлопці, адже є своя специфіка занять. Загалом у «Святославі» займається понад 200 дітей, причому не лише з Винників, а й із навколишніх сіл, навіть із Куровичів (а це за 30 км від Винник) приїжджає два мікроавтобуси з дітьми.

Коли ми розмовляли з Тетяною Патер, у її кабінет зайшла молода мама, мешканка села Дмитровичі, яка поцікавилась, чи може її донька займатися тут. «А ви прийдіть із нею завтра, подивимось, в яку групу її можна записати», — порадила пані Тетяна.

Однією з головних статей витрат танцювального ансамблю є сценічні костюми. Найскладніший із них, для танцю «Гуцулія», коштував близько 1700 гривень. Так ось, ансамбль «Святослав» має 15 комплектів костюмів — для різних танців. Звісно, батькам такі видатки не по кишені, однак ці витрати взяв на себе Григорій Козловський. Танцювальні костюми доволі швидко зношуються, тож їх потрібно постійно оновлювати, шити нові. Але щоразу завдяки своєму меценату юні винниківчани виходять на сцену в ошатному вбранні.

І тішать публіку не лише у Винниках: «Святослав» бере участь у всіх конкурсах, які відбуваються на Львівщині, а також об’їздив усю Україну. «Ми були і в Моршині, і в Трускавці, чимало виступали у різних містах та областях України. Легше сказати, де ми в Україні не були», — розповідає пані Тетяна. Діти з Винників виступали у Тернопільській, Івано-Франківській, Закарпатській, Хмельницькій, Рівненській та низці інших областей, на вересень ансамбль запросили в Одесу, а на березень уже є запрошення в Дніпропетровськ.

Дитячий танцювальний ансамбль «Святослав» може похвалитись і закордонними виступами — винниківчани двічі успішно брали участь у фестивалі «Золота перла» у Болгарії. Цей конкурс має офіційний статус і відбувається за підтримки болгарського міністерства культури. Обидві поїздки до Болгарії, знову ж таки, відбулися за сприяння мецената Григорія Козловського: першого разу він оплатив дорогу до Болгарії, а наступного — всю екскурсійно-розважальну програму, тож діти побували і в планетарії, і у Варненському морському музеї, і на морській «Піратській прогулянці». Сам фестиваль проходить на знаменитому болгарському курорті «Золоті піски» неподалік Варни, тож діти не лише виступали на сцені, а й купались у морі та засмагали.

Завдяки своєму патрону Григорію Козловському діти, які займаються у «Святославі», мають змогу відпочивати в Карпатах — щоліта вони проводять 10 днів у Славську. Тут не лише дихають свіжим гірським повітрям, а й беруть участь у різноманітних спортивних змаганнях – волейболі, силових єдиноборствах, тож повертаються у Винники з яскравими враженнями.

І все ж головне у «Святославі» — це заняття танцями. Уроки розпочинаються з вправ із класичного танцю – саме він закладає правильну основу майбутніх успіхів. Діти вивчають танцювальні позиції, класичні сценічні рухи, що дозволяє згодом правильно і невимушено виконувати народно-сценічні танці. Специфіка «Святослава» в тому, що танці, які тут виконують, мають свій сюжет, який спирається на багату народну танцювальну традицію з численними присіданнями, стрибками, піруетами. Але для сучасних дітей постійні заняття класичними танцями можуть бути занадто нудними, тож у «Святославі» займаються і сучасними танцями, а хлопці можуть тут учитися хіп-хопу. Це, знову ж таки, численні стрибки та піруети, які так подобаються дітям. І якщо правильно їх скерувати, додавши рухам сценічності, дітей можна залучати й до народних танців.

Ось так і діти, і педагоги за підтримки мецената Григорія Козловського разом досягають успіху з любов’ю до рідного міста Винники.

Коментар:

Володимир Квурт, громадський діяч, генеральний директор Львівської тютюнової фабрики (2003-2006 рр.):

— Родині Патерів слід скласти подяку за те, що опікуються культурним центром «Дозвілля». Через них пройшло не одне покоління винниківчан, і завдяки їхній праці наші краяни змогли реалізувати свої мистецькі таланти. Добре також, що є такі підприємці, як Григорій Козловський, який допомагає танцювальному колективу, організовує поїздки, купує костюми. Водночас роль міської ради у підтримці «Дозвілля» мала б бути більшою, аніж це є зараз.

Петро Камінь


Читайте також:
Коментарі
avatar