Вулька і Підпреськ - давні топоніми в околицях Винник
19.08.2016

ВУЛЬКА

с. Волиця (Чишки)

Давній топонім біля Винник. Ойконім «Вулька» мали сучасні села Волиця (колишня назва — Перша Вулька), Бережани (колишня назва — Друга Вулька), Соснівка (колишня назва — Третя Вулька) Пустомитівського району, частина Сихівського району м. Львова (Сихівська Вулька). Лісовий масив між хутором Коп’ятин (c. Давидів) і Сиховом ще й тепер називають —Ліс Вулька.

Назва Вулька походить від зменшувального від польського «воля» (пол. Wola) – Вулька (пол. Wólka). «Воля» — вільне поселення, слобода. У давнину так називали поселення, які заснували польські магнати на вільних землях, звільняючи мешканців на 10-20 років від податків.

Цікавим є факт, що в Тернопільській області у Бережанському районі теж с. Вульку перейменовано на Волицю. Ще назву Вулька має місцевість Франківського району Львова, що обмежена залізничним полотном і вулицями Гвардійською, Княгині Ольги, Сахарова та Стрийською.

ПІДПРЕСЬК

На географічних мапах XIX — поч. ХХ ст. у районі сучасної вул. Забава позначено топоніми: г. Пріска 360 м н. р. м. (Góra Pryska), урочище Пріска (Pryska). Ймовірно, що саме тут і розташовувався давній «Підпреськ», про який згадується в грамоті короля Казимира ІІІ від 22 серпня 1352 р. (перша письмова згадка про Винники).

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка

Фото: с. Волиця


Читайте також:
Коментарі
avatar