Видатні винниківчани: професор Григорій Сардак
10.11.2014
Сардак Григорій Антонович (8 листопада 1916 р., м. Токмак Запорізька обл. — 20 серпня 2001 р., м. Тернопіль) — український хірург, піонер судинної хірургії.

Народився в родині робітників. 1940 р. закінчив Донецький медичний інститут. Того ж року був призваний на військову службу. З перших днів Великої вітчизняної війни перебував на передовій. Зазнав долі військовополоненого і держперевірки НКВС.

Після демобілізації 1945 р.на практичній роботі у Винниках. 1945 р. — 1953 р. — Григорій Сардак хірург у Винниках. 1946 р. — 1959 р. — Винниківська районна лікарня (керівник до 1953 р. — Григорій Сардак).

Тут у Винниках він зумів згуртувати навколо себе колектив однодумців, створив оптимальні умови для лікування хворих. У Винниках зорганізував лікувально-експериментальну лабораторію, де під керівництвом відомого хірурга Г. Караванова досліджував проблему кишкової непрохідності. Наполеглива праця завершилася захистом кандидатської дисертації «Проблема діагностики і хірургічного лікування кишкової непрохідності».

У 1953—1954 рр. Г. Сардак працював у Золочівській лікарні (Львівська обл.). 1954 р. перебрався у Івано-Франківськ. В Івано-Франківському медінституті Г. Сардак працював спочатку асистентом, а пізніше доцентом кафедри госпітальної хірургії. У 1960—1980-их рр. він перший у Галичині розпочав і широко впроваджував операції на стравоході, легенях, серці, великих судинах. 1965 р. у Москві Григорій Сардак захистив докторську дисертацію на тему «Експериментально-клінічне обгрунтування пластики стравоходу».

Коли Григорій Сардак перебував у Івано-Франківську до нього неодноразово зверталися із своїми болячками винниківчани. Він ніколи нікому не відмовляв. Багато наших земляків лікувалися в нього у стаціонарі (при потребі їх оперували). Мій дідусь, Соболь Олег, теж був прооперований на легені (своїм життям завжди завдячував професору Сардаку).

Після захисту докторської дисертації Г. Сардак очолив кафедру госпітальної хірургії у Вінницькому медінституті. 1974 р. був обраний за конкурсом завідувачем кафедри факультетської хірургії Тернопільського медіституту. Під керівництвом Г. Сардака виконано в інституті 4 докторських і 12 кандидатських дисертацій.

Помер і похований в Тернополі.

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка


Читайте також:
Коментарі
avatar