Життя і розвиток Винник в часи СРСР (Частина III)
14.11.2014
Медицина

У Винниках було шість старих, розкиданих по різних місцях, будівель, де розміщувалися лікарі. За радянської влади у Винниках відкрились лікарня, поліклініка і госпіталь. Протягом 1946 р. — 1959 р. у місті діяла Винниківська районна лікарня (керівник до 1953 р. видатний лікар — Григорій Сардак, який з 1945 р. по 1953 р. працював хірургом). 1959 р. — 1975 р. — 10-та міська Винниківська лікарня, з 5 листопада 1975 р. назва — 6-та міська лікарня. Лікарня знаходилася при в’їзді до Винник по вул. Галицькій і пріснувала до кінця 1980-их років.

Згідно з архівними даними, перша згадка про будівлю, де сьогодні розташоване 2-ге поліклінічне відділення комунальної 6-ї міської поліклініки Львова, датована 1850 р. У 1883 р. власником будинку № 15 по вул. Галицькій (в даний час — приміщення поліклініки) був Вольф Фрідріх. У міжвоєнний період будинок належав лікарю Становському, який провадив в ньому приватну медичну практику. В період німецької окупації в будинку знаходилася Міська рада Винник. Поліклініку у Винниках відкрили ще після Другої світової війни. Але у цьому приміщенні, коли Винники були районним центром (1940—1959 рр.), знаходився Винниківський райвиконком і райком КП(б)У. У поліклініці працювали такі відомі лікарі як Сердак, Бреславська, Богач, Калитовський та інші.

З 1979 р. 2-га міська поліклініка була об’єднана з 6-ю міською лікарнею в один лікувально-профілактичний заклад. Медичне обслуговування населення у кінці 1970-их рр. здійснювалося поліклінікою, дитячою консультацією та лікарнею на 120 ліжок. У медоб'єднаннях міста — 25 лікарів, в т. ч. три кандидати медичних наук, 56 осіб середнього медичного персоналу. 2010 р. 18 червня, після реконструкції у Винниках відкрили 2-ге поліклінічне відділення комунальної 6-ї міської поліклініки Львова. Місто вклало в цю реконструкцію 4,7 млн. грн. Ідея реконструкції цієї будівлі виникла наприкінці 2006 р. У ході реконструкції у будівлі проведено укріплення фундаментів, замінено дерев’яні міжповерхові перекриття, надбудовано 3-й та мансардний поверхи, влаштовано шатровий дах, утеплено фасад, замінено всі електротехнічні та сантехнічні мережі, встановлено енергозберігаючі вікна, склопластикові двері, постелено підлоги, виконано оздоблювальні роботи.

Згідно наказу управління охорони здоров’я № 57 від 21 січня 1988 р., була проведена реорганізація і перебазування зі Львова госпіталю у м.Винники у новозбудовані приміщення. Згідно наказу управління охорони здоров’я Львівської держадміністрації від 31.12.1991 р. Львівський обласний госпіталь інвалідів Вітчизняної війни був перейменований на Львівський обласний госпіталь інвалідів війни та репресованих та згідно розпорядження Голови Львівської обласної ради народних депутатів від 19 вересня 1994 р. № 95 Обласному госпіталю інвалідів війни та репресованих присвоєно ім’я Юрія Липи. У березні 2009 р. перейменований в комунальний заклад Львівської обласної ради «Львівський обласний госпіталь інвалідів війни та репресованих ім.Ю.Липи».

Коротка історія госпіталю. У березні 1946 р. у м.Львові був створений госпіталь інвалідів Вітчизняної війни, підпорядкований обласному відділу охорони здоров'я, який був розміщений по вул. Студенток, 2. У 1949 р. госпіталь був переведений на вул. Куркова (Лисенка), №№ 41-45 і знаходився тут до 1960 р.р. Згідно розпорядження Ради Міністрів УРСР від 13 лютого 1960 року № 173-р на підставі наказу Міністра охорони здоров'я УРСР від 5 березня 1960 р. № 100 Львівський обласний госпіталь інвалідів війни був об'єднаний з Львівським республіканським госпіталем інвалідів війни і розміщений по вул. 700-річчя Львова, 45.

У 1970—1990-их роках по вул. Винниченка діяла дитяча консультація.

Дошкільні установи

Перша дошкільна установа у Винниках відкрилася ще в довоєнний період. Називалися тоді дитячі установи — захоронками. 1 жовтня 1927 р. — дитячий садаоок товариства «Українська захоронка» (вихователі — Філомена Михайлів (Рибаківна) та Ксенія Матвійків). Приміщення знаходилося біля церкви (за радянської влади там був меблевий цех фабрики «Карпати»), а пізніше в будинку по вул. Стуса (колишнє відділення міліції). Захоронками опікувалася церква і товариство «Просвіта». Першою винниківською захоронкою заопікувалася п. Влох, допомагали їй господині Магаляс, Пивовар, Марта Маркевич.

Перший дитячий садок у Винниках вже працював з осені 1939 р. Після війни він відновив свою роботу. Це був дитячий садок №1, який знаходився у приміщенні біля старої торговиці. Дітей було мало, тому зорганізували лише одну групу. Коли дітей стало більше – цей садочок перевели у будинок по вул. Леніна (тепер вул. Галицька), в якому тепер знаходиться ВТФ «Друксервіс». Тут функціонували вже три вікові групи. Згодом, цій установі передали ще одну будівлю (знаходилася через дорогу).

Минуло небагато часу, як «Дитячий садок №1» реформували на установу – «Ясла – садок». Ясельним групам виділили приміщення на вул. Галицькій (за теперішнім фотосалоном).

Паралельно з цією установою, у Винниках функціонували дитячі ясла № 26 (вул. Вузька, 1). Завідували ними Ганна Степанівна Сискова.

Ще одна установа обслуговувала дітей працівників тютюнової фабрики. У 1945 р. було відкрито дитячий садок на території тютюнової фабрики (завідувачі: Поліна Арискіна, Олександра Скиба, Зеновія Кітура, Оксана Сало). Спершу цей садочок знаходився у приміщенні, де пізніше довгий час була фабрична їдальня. Але дітей було багато і довелося спорудити нове приміщення.

Так на протязі 1959—1960 рр. було побудовано за новим проектом приміщення дитячого садка на 100 місць. У квітні 1960 р. винниківська дітвора святкувала новосілля. Але й ці установи не задовільняли потреб працюючих батьків. Т

ому на початку 1980-их рр. у Винниках спорудили дві нові типові дошкільні установи, які з 1984 р. почали працювати. Таким чином в середині 1980-их рр. у Винниках функціонувало три дошкільні установи – дитячий садок № 76 (завідуюча Курчак Оксана Павлівна), дитячий садок №156 (колишній дитсадок №1) – завідуюча Данилів Анна Миронівна і дитсадок № 162 (завідуюча – Лукоянова Любов Омельянівна).

Дитячий садочок №162 (вул.О. Теліги, 4) працював з 1984 р. по 2002 р. (лютий). Дошкільний навчальний заклад ясла – садок № 156 «Росинка» створено на підставі рішення виконавчого комітету Львівської міської ради депутатів трудящих від 08.02.1977 р. Він знаходиться за адресою – вул. Горького, 2а і діє по теперішній час.

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка

І частина ІІ частина ІІІ частина ІV частина V частина


Читайте також:
Коментарі
avatar