Як треба жити, щоб прожити максимально довго?
24.02.2010

Як треба жити, щоб прожити максимально довго?Довголіття значною мірою визначається спадковими, генетичними чинниками. Але, як всякий спадок, його можна швидко марнотратити, а можна і збільшити. Статистика довголіття говорить про те, що успіху добиваються головним чином «вольні діти лісів і полів», ведучі спокійний, розмірений образ життя, що займаються помірною фізичною працею.

«Між впливами, що укорочують людське життя, переважне місце займають печаль, смуток, страх, туга, легкодухість, заздрість і ненависть… Нудьга дуже небезпечна як у фізичних, так і в етичних відносинах…» — писав німецький клініцист Крістоф Вільгельм Гуфеланд. До таких же малоприємних наслідків може привести і надмірна радість: Софокл, наприклад, помер під аплодисменти натовпу, що вінчали його генієм, а племінниця філософа Лейбніца померла від радості, знайшовши на смертному ложі свого дядька 600 тисяч франків.

Намагаючись примирити ці дві крайнощі, геронтологи пропонують дотримуватися золотої середини — уникати «надмірної дратівливості» і, взагалі, «берегти нервові клітини», оскільки їх працездатність з віком падає особливо швидко. Але відомо, що довголіттям відрізнялися і люди активної творчої праці, чиї нервові клітини працювали, очевидно, надзвичайно інтенсивно. Так, Тіциан помер у віці 99 років від чуми; йому було 95 років, коли він закінчив свою знамениту картину «Христос в терновому вінці». Каміль Коро написав один зі своїх шедеврів на 80-му році життя. Композитор Данієль Франсуа Еспрі Обер помер в 90 років, а в 87 років він написав оперету «Марення любові». Гете прожив 83 роки, закінчивши другу частину «Фауста» за рік до смерті. Буквально виснажував себе роботою, не знаючи ні відпочинку, ні спокою, Мікеланджело Буонаротті прожив 89 років, залишивши неповторний слід в живописі, скульптурі, архітектурі і поезії. Іван Петрович Павлов помер від інфекції на 86-му році життя, ще повний творчої енергії.

Цікаво про цікаве


Читайте також:
Коментарі
avatar